Yurttaş Kane / Citizen Kane (1941)

(1941)

8.1 / 10
78 kişi puan vermiş

Dram | Gizem | 119 dakika

IMDB Puanı: 8.60

Dil: İngilizce

Yapım: 1941 | ABD

Yönetmen: Orson Welles

Senaryo: Herman J. Mankiewicz (+1)

Başroller: Joseph Cotten , Dorothy Comingore, Agnes Moorehead

Genç yaşta Amerikan medyasının gözdesi haline gelen Orson Welles'in ilk önemli filmi olan "Yurttaş Kane" bir medya karteli patronunun sıfırdan başlayarak zirveye ulaşmasının öyküsünü anlatırken, aynı zamanda 'Amerikan yaşam tarzı'na büyük eleştiriler getiriyor. Charles Foster Kane'in (Orson Welles) daha çok para kazandıkça anlamsızlaşan yaşamının, dönemin medya kralı William Randolph'a göndermeler yaparak anlatılması "Yurttaş Kane"in istenmeyen film ilan edilmesine sebep olmuştu. İdeolojik yapısı kadar öykü anlatma biçimine ve kurgu anlayışına getirdiği yeniliklerle de sinema sanatında bir dönüm noktası haline gelen "Yurttaş Kane"in başrollerinde Joseph Cotten, Dorothy Comingore, Everett Sloane gibi dönemin ünlü tiyatro sanatçıları var. Kane'in ölümünden sonra yaşam öyküsünü araştırmaya soyunan gazeteci Jerry Thompson (William Alland), ülke çapında onlarca gazete ve radyoya sahip olan bu ünlü medya patronunun yaşamını en yakın dostlarından dinledikçe Kane'in kişiliğinin gizemini çözmeye başlıyor.

MEDYA (4)
KADRO
tüm kadroyu göster
YORUM YAZ
YORUMLAR (24)
en beğenilen 3 yorum gösteriliyor, tüm yorumları okumak için tıklayın.
Dexasin
2 Dexasin

"Çok büyük beklentilerle izlediğim ama sıkıntıdan her an ölme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığım bir film. Teknik açıdan sinema dünyasına getirdiği yenilikler önemli tabi ama bir film olarak abartıldığı kadar muhteşem olduğuna inanmıyorum. Bu filmden daha efsanevi onlarca film sayabilirim. Gerçi film 1940larda çekilmiş. Belki de filmin değerini anlamak için o zaman aralığında yaşamak gerekiyordu. Kült denilen ama beni hayalkırıklığına uğratan 3. film." demişim filmi ilk izlediğimde sıradan bir seyirci olarak. Biraz sinema sanatı dersi görmüş biri olarak filmi tekrar izledim ve arkadaşlar film inanılmaz! Her sahnesi ayrı güzel. Bütün filmi vov, of, hadi be efektleriyle izledim resmen. Eminim ki izleyen herkes benim gibi sinema sanatı hakkında biraz bilgi sahibi olup bir daha izlese ağzından salyalar aka aka izleyecek. Notum kesinlikle 10/10

baran34
1 baran34

Amerika'nın dahi çocuğu Orson Welles henüz 25 yaşında yönetmenliğini, senaristliğini, oyunculuğunu ve yapımcılığını üstlendiği ilk uzun metrajlı filminde zamanın teknolojisi ile harika bir iş çıkarmış. Popüler kültürle beslenmiş milenyum çağı insanımızın algılayamayacağı türden bir yapım olduğu için herkesimin beğenisini cezbedemeyeceği aşikar olan bu filmi klasik film severlere ve Radyo-Televizyon bölümü okuyanlara tavsiye ederim. Filme gelirsek kısaca konusu; C.F. Kane(Orson Welles) küçük yaşta ailesinin(özellikle annesinin) daha iyi bir yaşam sürmesi için taşradan şehire gönderilir. Bu gönderilme annesinin değersiz bir arazisinden altın çıkması ve bir bankanın çocuğu himaye etmesi ile olur. Hayatından annesinden başka kimsesi olmayan küçük Kane uşaklar ve yardımcıları ile yaşar. 25 yaşına geldiğinde banka ile olan sözleşme gereği tüm şirketleri devralır. Ama Kane ilginç bir şekilde sadece bir gazete şirketini alır. Film zamanın medya tröstü Hearst adında bir işadamını konu aldığından çeşitli engellemeler ile karşı karşıya kalır. Hatta Hearst filmin yapımcısı RKO firmasına tüm prodüksiyon giderlerini karşılama sözü ile filmin gösterime girmemesini dahi teklif eder. Doğruyu söyleyenin 9 köyden kovulması misali Orson Welles tehlikeli görülüp Hollywood tarafından neredeyse aforoz edilir. Orson Welles Avrupa'ya gidip film kariyerine orada devam eder. Film hemen hemen Mercury amatör tiyatro grubu tarafından oynanmıştır. O devrin ilkleri bu filmde toplanmıştır. Makyaj ve sinema teknikleri gibi. Film ana kritik öğesi "Rosebud" dır. Film Kane yatak döşeğinde ölürken son sözü olan bu kelime ile başlar. Filmin sonuna kadar bu kelimenin ne anlama geldiği sorgulanır. İzleyince anlayacaksınız. İyi seyirler.

john connor
1 john connor

boşuna tüm zamanların en iyi filmi dememişler.çekildigi zamanın çok ötesinde bi film gerçekten de.rosebud efsanesi sahiden çok enteresan:)orson welles charles foster kane'i oynamıyor adeta yaşıyor.Herkesin izlemesini tavsiye ederim.Verilen övgüleri hakikaten karşılayan bi başyapıt!

FACEBOOK ÖNERİLERİ