Ucuz Roman / Pulp Fiction (1994)

(1994)

8.9 / 10
435 kişi puan vermiş

Dram | Gerilim | Suç | 154 dakika

Vizyon tarihi: 14 Nisan 1995IMDB Puanı: 8.90

Dil: Fransızca | İngilizce | İspanyolca

Yapım: 1994 | ABD

Yönetmen: Quentin Tarantino

Senaryo: Quentin Tarantino (+2)

Başroller: John Travolta, Samuel L. Jackson, Tim Roth

"Altın Saat", "Vincent Vega ve Marsellus Wallace'ın Karısı", "Jules, Vincent, Jimmie ve The Wolf". Quentin Tarantino ve Roger Avary'e en iyi senaryo dalında Oscar kazandıran "Ucuz Roman", bu üç öykünün zincirleme şekilde birbirine geçmesinden oluşmuş bir hikayeyi anlatıyor. Profesyonel boksör Butch Coolidge (Bruce Willis) ünvan maçında kaybetmek için ünlü mafya babası Marsellus Wallace'dan (Ving Rhames) para alıyor ancak sözünde durmayarak rakibini nakavt ediyor. Bunun üzerine Wallace, en yetenekli tetikçilerinden Vincent Vega'yı (John Travolta) Butch'un evine yolluyor... İkinci ve üçüncü öykülerde ise Vincent'ın bu olaylardan önce, ortağı Jules'la (Samuel L.Jackson) yaptıkları ve Marsellus'un karısı Mia (Uma Thurman) ile birlikte geçirdiği akşam anlatılıyor. Üç öykünün kahramanlarını ve yaşadığı olayları birbiriyle ilişkilendiren Tarantino'nun filmi Cannes'da Altın Palmiye almıştı.

MEDYA (5)
KADRO
tüm kadroyu göster
YORUM YAZ
YORUMLAR (120)
en beğenilen 3 yorum gösteriliyor, tüm yorumları okumak için tıklayın.
sweet drop
1 4 sweet drop

sınırları belli olan filmleri seven insanların bu film hakkında iyi şeler sölemesi hayal zaten de..yine de insan bi yok artık ya demeden edemiyor..her kafanın algılayamıyacağı türde bi film..bu filme kötü anlaşılmaz gibi eleştiri yapanlar sakın ola ki david lynch filmlerini izlemesinler..doğduklarına pişman olabilirler

Sm1Le
2 Sm1Le

Pulp Fiction ''Sence neden kendimizi rahatsız etmek için sürekli zırvalamak zorundayız ?'' Adını eski yıllardaki ucuz kağıda basılan ve ucuz olarak satılan romanlardan esinlenilen fakat adı gibi ucuz,basit bir yapıt olmayan üç bölümden oluşan hikayeyi QT farkıyla TOP 5 Listesinde 5.sırada bulunan bir yapım :)) Filmlerin giriş,gelişme,sonuç olarak yapılmasını bazı yapıtlarıyla değiştirerek bunun dışına çıkmayı seven bir yönetmen ile yine karşı karşıyayız;evet evet Tarantino'dan bahsediyorum.Fazla uzun değil yaklaşık iki yıl önce yapmış olduğu ve kariyerinde ki ikinci filmi olan Rezervoir Dogs filminde kurguyla oynayarak ortaya nasıl bir film çıktığını izleyenler bilir,sevmeyenlerde olabilir tabi sonuçta renkler ve zevkler..Pulp Fiction ile kendisini kanıtlayıp kurguyla oynamak benim işim diyerek kendisini kıyasıya eleştiren sinema eleştirmenlerine de gerekli cevabı bu iki film ile vermiş ve burda konuşulması gerekenin kendi düşünceleri değil ortaya çıkan yapıtlar olduğunu söylemiştir. Filme fazlasıyla hayran kaldığımı söylemekle birlikte kafamda bazı soru işaretlerinin kaldığını belirmeliyim ki herkes tarafından merak edildiği de aşikar.Şifresi 666 olan filmdeki o çantanın içinde ne olduğu bilinmemekle birlikte,Tarantino fanları işi geyiğe vurarak Rezervoir Dogs'taki çalınan elmaslar olduğunu söylüyorlar,yönetmen Tarantino'ya bunu söylediklerinde fanlarınında kendisi gibi sıradışı olduğunu söyleyerek çantanın içindekinin bir ışık olduğunu söylüyor fakat ne anlama geldiğini ve neden koyulduğuna cevap vermiyor. Son olarak filmin başında Pumpkin garsondan kahve isterken sol elini kaldırıyor,fakat filmin sonunda sağ elini kullandığınızı görürsünüz. Butch evine yavaşca yaklaşırken arka planda bir radyo yayınında ''Jack Rabbit Slims'de kavga çıktı ve bir adamla bir kadın dans yarışması ödülünü çaldı.'' (Orijinal dilinde izleyenler farkına varmıştır ama dublaj ve altyazıda zor diyebilirim.)Ve daha niceleri.. Dick Dale & His Deltones - Miserlou ''Karekterli olmak karakter olmak için yeterli değildir.'' İyi Seyirler.

FACEBOOK ÖNERİLERİ