Shirin (2008) - Yorumlar

(2008)

YORUM YAZ
YORUMLAR (2)
  • toplam: 2 yorum
baran34
baran34

Abbas Kiarostami'nin "Close-up" ile birlikte açık ara en iyi filmi. Her ne kadar diğer filmleride iyiyse bunlar bir nevi ders olarak okutulacak cinsten. Bu yapımda film değil, film izleyen izleyicileri izliyoruz. Tiyatro ve sinema sanatçılarından oluşan 117 kişi. Bizde "Ferhat ile Şirin" olarak bilinen orjinal olarak "Khosrow u Shirin" yazarı Nizami Ganjavi tarafından 12. asırda yazılmıştır. Aynı zamanda Leyla ile Mecnun'un da yazarıdır. Rahmetli yönetmen A. Kiarostami yine zekice bir proje filmi ile karşımızda. Hikaye aracı ile İran hükümetinin baskıcı rejimine onların anlayamacağı dilden eleştirel yaklaşımını sezinliyoruz. Bu alegorik film çekim tekniği sayesinde o ve onun gibi yeni kuşak iran sinemacıları mesajlarını her daim bu yolla iletebiliyorlar. Molla hükümetinin kadınları pejmürde giyime zorlamasının intiikamını yönetmen birbirinden güzel yüzlü kadın oyuncularla misilleme yapmış sanki. Bir filme 10 puan vermişliğim çok azdır. Bu 10 tam puan hakeden bir yapım. İzleyin izlettirin...

ilktaşıatanilkçiçeğiveren

risk bu olsa gerek, 114 sanatçıyı sinema koltuğuna oturtup hüsrev ü şirin'i izletip onların mimiklerini göstermek. ben ilk önce yönetmen abbas kiarostami'nin cesaretine ve yaratıcılığına hayran kaldığımı belirteyim.
filmse arkası yarın tadında, şirin'i hiç görmüyoruz ama onca kadının mimiklerinden ve o fasih lisandan çok şey anlıyoruz. gayet güzel ve etkileyici bir film olmuş.

lanet olsun aşk dediğimiz bu erkek oyununa

  • toplam: 2 yorum
ÖNERİLER