vitall › profil

vitall

vitall İLE BİR ŞEYLER PAYLAŞ
TAKİP
cmysn, Celal ile Ceren (2013) filmine bir şeyler yazdı
cmysn
3 10 cmysn

Ciddi ciddi eleştiri yapmaya çalışıcam, dur bakalım ne çıkacak ortaya...

Şimdi öncelikle Şahan'ın mizah anlayışını ele almak istiyorum. Şahan Gökbakar ülkemizin aşina olduğu bir mizah çeşidinin son temsilcisi... Ben bu mizah türünü kaba mizah, kalın mizah olarak tanımlıyorum. Eski temsilcilerini Nejat Uygur, Levent Kırca, Hamdi Alkan olarak sıralayabiliriz. Bu mizah türü ülkemizde her zaman büyük kitlelere ulaşmayı başardı. Zira Nejat Uygur'un tiyatroları, Levent Kırca ve Hamdi Alkan'ın televizyon programları yıllarca izlendi ülkemizde. Bu mizah türünde espriler ortalama insana hitap eder. Kelime oyunlarıyla türetilmiş şakalar, abartı oyunculuklar ön plandadır. Espriler kolay anlaşılır. Düşünme gerektirmez. Popüler olanı konu eder. Bu sebeplerle de hitap ettiği kitle geniştir. Çok insana ulaşır.

Baktığımız zaman Şahan Gökbakar'ın "kaba mizah" ekolünden geldiği çok açıktır. Yani çok kişiye ulaşması, gişede rekorlar kırması normaldir. Ancak Şahan Gökbakar bu rekorlardan aldığı gazla yanlış bir tespitte bulunmuş ve kendisini Kemal Sunalla kıyaslamıştır. İlk ve en ölümcül hatası zannımca bu olmuştur. Zira Kemal Sunal halkın gönlünde taht kurmuş "efendi" bir kişilikken, Şahan henüz yeni yetme "zıpçıktı" bi karakterdir. Kaldı ki teknik olarak baktığımızda da, Kemal Sunal'ın mizah ekolü, içinde toplumsal mesajlar içeren, komedi unsurunun yanında dramatik öğeleri de barındıran, insanın içine dokunan "halk mizahı"dır. Herşeyden önce duygu ön plandadır, sıcaktır. Şahan filmlerinin hiç birinde bunları bulamazsınız. Sonuç olarak Şahan Gökbakar'ın Recep İvedik'i, Kemal Sunal'ın Şaban'ı değil, Hamdi Alkan'ın Gazman'ıyla kıyaslanabilir ancak.

Konuya mizahi ekol penceresinden baktıktan sonra şimdi de biraz sinema anlayışı açısından bakmak istiyorum. Bir kere Şahan Gökbakar sinemayı salt para kazanmak için çeker. 2 kere 2, 4... Buna karşı çıkan kimse olacağını sanmıyorum. Gişe yaptığı sürece bir problem yoktur onun için. Dolayısyla filmlerini eleştirenleri takmama durumunu anlayabiliyorum. Yani takıyordur da nasıl olsa para kazanıyorum diye umursamamaya çalışıyordur :) İkinci olarak senaryoyu sadece kendi üzerinden kurgular. Şahan'ın olmadığı çok çok az sahne görürsünüz filmlerinde. Bu da filmlerine "uzun skeç" eleştirisi yapanların haklılığını ortaya koymaktadır. Üçüncüsü de, tüm filmlerinin yönetmenliğini kardeşi yapmaktadır(!)

Bağlayacak olursak, kimse kusura bakmasın Şahan Gökbakar ne komedyendir ne sanatçıdır ne Kemal ne de Sunaldır! Şahan Gökbakar sadece ve sadece sinemadan para kazanan bir tüccardır. Bu durum da aslına bakarsanız biz "eski" sevenlerini üzmektedir. Zira Şahan ilk çıktığı zamanlarda -zoka, tv8- bir çoklarının gözünde yetenekli bir komedyendi. Benim de öyle... Şimdilerde "sözzzlükçüler..." diye bahsettiği kesim ona zamanında en çok destek verenlerdi ama şimdi düştüğü durum maalesef içler acısı. Twitter'da filmine olumlu yorum yapan ergenlerin tweetlerini şimşek hızında retweetlemesi, kendisini eleştirenleri "hahahahahha çok da tınnn, çok da fifi hahhahaha..." tarzında karşılaması, "sözzzlükçüler"e laf sokmaya çalışması ben de Şahan'a karşı yoğun tiksintiyle karışık acıma duygusu uyandırıyor sadece. Ama bir yandan da gerçekten üzülüyorum. Kendisine bir an evvel çeki düzen vermesini diliyorum. Ben kendisinin 10 yıl sonraki halini görüyorum. Siz de görmek istiyorsanız çarşamba günleri Muhteşem Yüzyıl'a bir göz atın orda Yahya efendi var, o işte.

Bu arada Şahan Gökbakar'ı Cem Yılmazla kıyaslayan bi kitle var ki akıllara ziyan... Onlara da bi cevabım olucak. Şöyleki;

:)

daha önce yazılmış 11 cevap daha var. yüklemek için tıklayın.

öyle güzel özetlemişsin ki her şeyi vallahi ancak bu kadar olur.şahan bu filmiçekerken kesinlikle şunu düşünmüş olmalı.recep ivedik tuttu nasıls,bunada gelir millet,ben de paranın dibine vururum..valla elimden gelse herkese çıkıp haykırıcam bu filme gıtmeyın dıye,adam resmen enayi yerine koymuş milleti,küfüre,cinselliğe vurmuş durmuş iğrenç iğrenç..ben buna film bile diyemiyorum.bi de üstüne kadınları aşağılaması cabası.sanki bütün kadınlar o.....
bu fılme verdıgım parayı sokakta yere atsaydım daha iyiydi,en azından belkiihtiyaç sahibi biri bulurdu,kesinlikle hakkımı helal etmıyorummm

keanureeves keanureeves

Şahan'a nerden vursam nerden vursam diye düşünürken bulamadın herhalde ki artık daha da sabredemeyip içindekileri kusuyor ve bu güzel ve başarılı filminde vuruyor yerin dibine batırıyorsun.

Hele şu cümlen var ki akıllara zarar:
"Şahan Gökbakar sadece ve sadece sinemadan para kazanan bir tüccardır."

Benim de buna cevabım:

:)

vitall, Kara Şövalye Yükseliyor (2012) filmine bir şeyler yazdı
vitall
10 17 vitall

Nolan Batman Begins’te çizgi roman uyarlamaları arasından sıyrılıp epey değişik bir iş yaptı herkes hemfikirdir bu konuda.Özellikle Batman’in geçmişine bakacak olursak Nolan’ın filmi diğer filmlerin aksine Batman’den evvel Bruce Wayne’e önem verdi.Begins’in büyük kısmı da bu Bruce Wayne çizgisinde ilerlerdi.İzleyiciler olarak sevdik bu fikri.Kahramanı tanıyınca daha çok benimsedik belki de.

İlk filmin ardından öyle bir ikinci film geldiki zaten,The Dark Knight gelmiş geçmiş en iyi çizgi roman uyarlaması ilan edildi çoğu sinemasever tarafından.Ben de kendimi bu topluluğa dahil edebilirim.Bi kere çok iyi çizilmiş ve karakterize edilmiş bir Joker vardı karşımızda.Öyle çok acayip süper güçleri ve fiziksel etkisi yoktu Joker’in.Onu farklı kılan kötülüğü para veya güç için yapmıyor olmasıydı ve çatlak diye tabir edebileceğimiz karakteriydi tabi.Çok iyi kurgulamıştı Joker’i Nolan kardeşler.Ledger da bu kurguyu öyle bi hayata geçirdi ki,gelmiş geçmiş en iyi performanslardan biri oldu Joker.The Dark Knight’ı iyi yapan bir diğer unsur ise iyi-kötü ayırdıydı.Salt iyilik olmayacağını haykırıyordu Joker ve Batman’i kendine benzetiyordu.Bruce Wayne ise doğru-yanlış arasında sıkışıp kalmış en sonunda Gotham halkı için kendini feda ederek sinema ekranından ayrılmıştı.

Şimdi böyle iki film var arkanızda ve siz yönetmen olarak üçüncü bir film yapmaya koyuluyorsunuz.Filmi bekleyen milyonlarca hayranının beklentisi de var tabi.Bu zor bir iş öncelikle,büyük bir baskı oluşturuyor olmalı filmi hazırlerken.Hem filmin senaryosunu yazıp (Johathan Nolan ile birlikte tabi) hem de filmi yöneteceksiniz.Bunlar bu işi yıllardır yapan insanlar için bile kolay değildir heralde.Bu koşullar altında The Dark Knight Rises çıkıyor ortaya.

Bu üçlemenin yeri büyük bende bilen bilir.Nolan ve Bale sinemada enlerim arasındadır çünkü.The Dark Knight Rises’ı da çok uzun zamandır bekliyordum.Hatta bir ara 3. film yapılmayacak diye endişelenmiştim.Filmin yapım aşamasını adım adım takip edenlerdendim.Ancak film vizyona girdikten sonra hakkında tek bir yazı dahi okumadım pozitif ya da negatif bir önyargıyla filmi izlememek için.En nihayetinde filmi izledim ve diyebilirim ki benim için efsane üçlemeye yakışır bir final oldu.

.

The Dark Knight’tan yola çıkıp Joker de Joker demenin pek bi manası olduğunu düşünmüyorum.Joker ve Bane çok farklı iki karakter.Joker kaos ortamından besleniyordu ve aslında ‘iyi’ diye bir kavram olmadığını savunuyordu.Bane’in felsefesinin bambaşka olduğu hapis önünde verdiği vaazdan apaçık ortadaydı.Joker tek başına bağımsız,Bane ise belli bir oluşuma dahil ve bir şeylere bağlı.Joker ve Bane’in fiziksel güçlerini karşılaştırmaya gerek yok sanırım.Bu farklılıkların da ötesinde ,karşılaştırma benim hoşuma giden bir şey değil,Türk ailelerinin ‘komşunun çocuğu’ yaklaşımından farklı gelmiyor bana.

Çok zengin bir kadroyla çekilmiş bir film Rises.4 tane oscarlı oyuncu var bünyesinde diğer oyuncularda geleceğin oscarlıları olacaklardan çok büyük ihtimalle.Bane karakterini canlandıran Tom Hardy çok iyi iş çıkarmıştı.1.78’lik boya sahip adam daha çok 2 metre gibi gözüktü gözüme.Ses tonuna diyecek sözüm yok,Darth Vader vari efektle birleşmiş İngiliz aksanı aldı götürdü karakteri.Yüzünün büyük kısmı o maskesyle kaplıyken göz ifadeleriyle de iyi canlandırdı karakteri.Anne Hathaway’in Catwoman’ı çok çok iyidi.Filmin sempatik replikleri de ona bırakılmıştı.Blake karakteriyle Joseph Gordon-Levitt’i de sevdim.Gary Oldman,Michael Caine ve Morgan Freeman için söylenecek fazla söz yok.Üçü de baştan beri iyi ki dahildiler kadroya.Christian Bale zaten hangi filme koysan parlayacak bir oyuncu.Bir tek Marion Cotillard seçimi hataydı.Karakterin hakkını veremedi ve o kadar İngiliz aksanının arasında ses tonu sinir bozucu geldi bana.O da nazar boncuğu olsun diyelim.Oyunculuklar dışında bir parantezde Hans Zimmer’a açmak lazım.Filmin müzikleri enfesti çünkü.

The Dark Kingt Rises’ın en güzel kısımlarından biri ise ilk iki filmi es geçmemiş olması.İlk iki filmlerdeki karakterler öyle ya da böyle dahil oldu filme.Bu cümleden Joker’i göreceğinizi düşünmeyin öyle bir şey yok çünkü.Aksiyon sahnelerinin dışında yer yer duygulandırdı da film.Özellikle Alfred’in hıçkıra hıçkıra ağladığı sahnede herkesin içi ufaktan bi cız etmiştir heralde.

Sonuç olarak Nolan Batman üçlemesinde efsane bir iş çıkardı.Ben her ne kadar ayıla bayıla izlesem de bu seriyi,umarım dördüncü film gelmez.Her zaman tadında bırakılması gerektiğini savunanlardanım çünkü.Artık bu üçlemenin her bir filmi sarıp sarmalanacak niteliktedir benim için.Nolan çocukluğumda en sevmediğim kahraman olan Batman’i 180 derece çevirdi benim için.O da benim süper kahramanım oldu bir yerde.Hem zaten ‘kahraman olmak için süper güçlerinizin olmasına gerek yok,korkmuş bir çocuğun üzerine bir palto atmanız bile yeterli olabilir bazen’…

daha önce yazılmış 6 cevap daha var. yüklemek için tıklayın.
bu cevap silinmiş
1 dumbledore35 dumbledore35

bu yazını beğenmeyenler neden beğenmemiş anlamış değilim.sitenin yarısı film bilgisi olmayıp gıcıklığına dolaşanlar.eline sağlık dostum çok iyi yamışsın.her şeyi tamı tamına belirtmişsin.önümüzdeki 10 yıl inşallah yeni seri çekmezler zevkini çıkarırız uzun süre.hiçbir yönetmenin bu düzeye ulaşacagını sanmıyorum zaten.özel güçleri olmayan sade bir kahramanı bu kadar mükemmel bir boyuta getirebilen christopher nolan benim gözümde en büyük yönetmen.tek bir filmi değil bütün filmleri çok iyi.filmlerini izlemek yetmez ayakta alkışlamak lazım :)

vitall, bir şeyler yazdı
vitall
5 vitall
daha önce yazılmış 3 cevap daha var. yüklemek için tıklayın.
1 vitall vitall

demet evgar'ın sesi çok iyi değil sanki ama güzel sürpriz,samimi hem de.

slave senin sürpriz de pek bi güzel oldu :P

vitall
quickplay
vitall ile quickplay arkadaş oldular
Metın, countdown kullanıcısının profiline bir şeyler yazdı
Metın
Metın

humannnnnnnnnnnnnnn nerelerdesinnnnnnnnnnnnnnnn :))))))))))))))

daha önce yazılmış 3 cevap daha var. yüklemek için tıklayın.
countdown countdown

hoş buldum güzel dostum metin.
başka bir şehre taşındım, onunla uğraştım. bitti şükürler olsun. yerleştim

Metın Metın

Hayırlı olsun human :)

zeynep es..., Irinaaa kullanıcısının profiline bir şeyler yazdı
zeynep es...
2 zeynep es...

Canim Benim Mekani Cennet Olsun Anneannenin...Allah Sabirlar Versin.

daha önce yazılmış 11 cevap daha var. yüklemek için tıklayın.
bu cevap silinmiş
8 Irinaaa Irinaaa

yürekten çok teşekkür ederim dostlar hepinize....

vitall, okg kullanıcısının profiline bir şeyler yazdı
vitall
2 vitall

bu şarkı da benim en kötü günlerimin ilacıdır.hem hüzün var hem de inanılmaz umut verici bir hava.bu şarkıyı dinliyo olmak bile bir armağan sanki...yarın görürsün ama aklıma gelmişken ekliyim dedim :)))

daha önce yazılmış 4 cevap daha var. yüklemek için tıklayın.
1 vitall vitall

okg coldplay'e söylediğin bu sözleri duymamış olayım,mıy mıy falan hiç hoş değil :)))

okg okg

yani tabii o benim zevksizliğimden tabiii vitall :):)

FroSTYoDa, bir şeyler yazdı
FroSTYoDa
3 FroSTYoDa

Soyle ufak bir bakindim forumlara. Sitenin kodamanlarina olan saygim yari yariya azaldi. "Ben eski flm izlemem,ben aksiyon sevmem,siyah-beyaz filmlerden nefret ederim...". Ayni arkadaslar yeri geldiginde film muhabelbetlerinde ilah kesilirler. Populer sanat filmlerine elestiri yazarken marjinal kelime kullanayim diye tdk nin sitesini kitlerler ama gel gorki cd ciden çeki çenli dovus filmi isteyen yurdum insanindan daha alt seviyededirler artik benim icin. En azindan biri dogal davraniyor be.

daha önce yazılmış 8 cevap daha var. yüklemek için tıklayın.
1 FroSTYoDa FroSTYoDa

:):):):) bu aksamlik yeter zaten:) film listene bir goz atip ordan baslarim tekrar yarin obur gun:):)

1 LemanPrettyyy LemanPrettyyy

beklerim :)

okg, bir şeyler yazdı
okg
3 okg

site ahalisine sakin bir şarkıyla iyi geceler diliyorum :) (vitall'e paylaştığımı kıskanan olduysa falan :):)) sabah günaydına katılmıyorum, bari iyi geceler benden olsun :)

daha önce yazılmış 5 cevap daha var. yüklemek için tıklayın.
2 vitall vitall

essam öyle dediğime bakma,az önce söylemesi ayıp bi kase pudingi indirdim mideye.neyseki kilo almıyorum pek :))

iyi geceler leman,tatlı rüyalar sanada :)

1 essam essam

bendede kilo problemi olmuyor çok şükür:)) o yüzden rahat davranabiliyorum :))

Ledger, LoucHe DiabLe kullanıcısının açtığı Resmi Burda Ama Hangi Filmden? başlıklı foruma bir şeyler yazdı
Ledger
Ledger

http://www.otekisinema.com/wp-content/uploads/2011/07/09.jpg

daha önce yazılmış 12 cevap daha var. yüklemek için tıklayın.
sosyologgg sosyologgg

Tabi ki Insidious :) bu kadını unutamam, surata baksana, unutulacak gibi de değil zaten.

Ledger Ledger

tebrikler sosyolog bu kadın az girmedi rüyalarıma :)

Metın, LoucHe DiabLe kullanıcısının açtığı Resmi Burda Ama Hangi Filmden? başlıklı foruma bir şeyler yazdı
Metın
Metın

http://4.bp.blogspot.com/-eLvrHPQ88TA/TuPYelibmYI/AAAAAAAABUw/4zanTOprwDY/s1600/once-wins.jpg

daha önce yazılmış 14 cevap daha var. yüklemek için tıklayın.
1 vitall vitall

metin yardım et de ledger'ın soruyu bulalım :))

Metın Metın

geldim :)

okg, vitall kullanıcısının profiline bir şeyler yazdı
okg
1 okg

evet bu şarkı sana gelsin vitall :):) orjinali de güzel ama bu versiyonunu daha bir seviyorum :)

daha önce yazılmış 8 cevap daha var. yüklemek için tıklayın.
vitall vitall

iyi geceler tekrardan :)))

okg okg

dur hadi bu da son olsun :) valla ben 26 dizi izliyorum hali hazırda, son zamanlarda pek izlemiyorum ama elbet izleyeceğim onları, duruyor bir kenarda :):) himym'de son sezon duruyor, son 2 sezondur pek keyif alamıyorum ondanda :) nasıl bir dizi istediğini söyle, yazacağım yarına bir öneri :) iyi geceler :)

vitall, LoucHe DiabLe kullanıcısının açtığı Resmi Burda Ama Hangi Filmden? başlıklı foruma bir şeyler yazdı
vitall
vitall

http://images.amazon.com/images/G/01/dvd/sony/matw/MozW3lrg.jpg

daha önce yazılmış 7 cevap daha var. yüklemek için tıklayın.
1 essam essam

filmi bende çok severim ve tavsiye ederim.

1 Metın Metın

ooo essamcandan da tavsiye :) tamamdır bu film :)

Metın, okg kullanıcısının profiline bir şeyler yazdı
Metın
4 Metın

http://www.etkitepki.com/wp-content/uploads/2012/12/en-komik-karikat%C3%BCr-resimleri-468x335.jpg

:))

daha önce yazılmış 10 cevap daha var. yüklemek için tıklayın.
2 vitall vitall

http://1.bp.blogspot.com/_ZmKHJUXDje4/TBdJ4ai6pQI/AAAAAAAAAEM/pO2CTOjhBlk/s1600/18.02.2010.PNG

Metın Metın

:)) karikatür candır :)

LemanPrettyyy, LemanPrettyyy kullanıcısının açtığı Belirsiz Gece Suare - 24. Hafta: Django Unchained başlıklı foruma bir şeyler yazdı
LemanPrettyyy
3 LemanPrettyyy

bu film hakkında söylemem gereken ilk şey western tarzı filmleri hiç sevmememe rağmen bu filme bayıldım belki de sebebi tarantino hayranlığımdır bilemiyorum.oyunculuklar olsun,müzikler olsun herşey çok iyiydi.filmin en önemli artısı uzun süresine rağmen sıkmaması çünki herşeyden önce çok eğlenceli bir film,diyaloglar çok iyi.izleyin,izlettirin :)

daha önce yazılmış 19 cevap daha var. yüklemek için tıklayın.
1 LemanPrettyyy LemanPrettyyy

aaa ayıp ama yaa 7 yaşındayken söylenirdi o bana ne sorarlarsa cevaplarmışım bir de kelimeleri anında tersten söyleyebiliyordum yani ondandı :) şimdi kocaman oldum essam efendi :)

1 essam essam

:))) bana laf yetiştireceğine soru sor cin leman hanım:)) dilime düştün bir kere:)) kolay kolay kurtulamazsın:))

vitall, LemanPrettyyy kullanıcısının açtığı gelmiş geçmiş en iyi dizeler başlıklı foruma bir şeyler yazdı
vitall
3 vitall

YERÇEKİMLİ KARANFİL
Biliyor musun az az yaşıyorsun içimde
Oysaki seninle güzel olmak var
Örneğin rakı içiyoruz, içimize bir karanfil düşüyor gibi
Bir ağaç işliyor tıkır tıkır yanımızda
Midemdi aklımdı şu kadarcık kalıyor.

Sen o karanfile eğilimlisin, alıp sana veriyorum işte
Sen de bir başkasına veriyorsun daha güzel
O başkası yok mu bir yanındakine veriyor
Derken karanfil elden ele.

Görüyorsun ya bir sevdayı büyütüyoruz seninle
Sana değiniyorum, sana ısınıyorum, bu o değil
Bak nasıl, beyaza keser gibisine yedi renk
Birleşiyoruz sessizce.

Edip CANSEVER

daha önce yazılmış 4 cevap daha var. yüklemek için tıklayın.
1 vitall vitall

oo hem şiir güzel hem de arka fona redd'i koydun,çifte kavrulmuş oldu zeynep.çok güzel oldu :))

slavesusar, essam kullanıcısının profiline bir şeyler yazdı
slavesusar
5 slavesusar

http://www.issizadam.net/wp-content/uploads/2012/12/1352914281_monty_python__lion_fight.gif

bu anlamlı ve güzel karelerin senin sayfanda olması gerektiğine karar verdim :))

daha önce yazılmış 5 cevap daha var. yüklemek için tıklayın.
vitall vitall

pembeli ablayı bayağı antipatik bulanlar vardı da ondan dedim :))) oysaki 2 gündür ona gülüyorum garip bi şekilde :)))

hülya güzel hülya güzel

slave sen cok yasa :))
sahanın fılmlerınden daha komik oldukukları kesin :))

calamityy, bir şeyler yazdı
calamityy
calamityy

grip olmaktan nefret ediyorum.hapşıran tıskıran burnu akan bir kişilik.tek güzel yanı bitki çayı battaniye ve film izleme keyfi...eee daha ne olsun. yok yok ben grip olmayı seviyorum:)))

daha önce yazılmış 3 cevap daha var. yüklemek için tıklayın.
calamityy calamityy

teşekkürler essam :)

vitall vitall

geçmiş olsun calamity :)) iyi seyirler ayrıca :))

vitall, slavesusar kullanıcısının profiline bir şeyler yazdı
vitall
vitall

slave yok mu bugün dünkü gibi neşeli bi günaydın? :))

daha önce yazılmış 32 cevap daha var. yüklemek için tıklayın.
lowenbrau lowenbrau

aynen vitall:) Metin senden sağlam bir atak bekliyorum:)

Metın Metın

ne kadar atak olsam da Leman'ı geçemem sanırım henüz liste aşamasında izliyor hepsini :) o dvd yi alacak başka yolu yok :)

FroSTYoDa, sosyologgg kullanıcısının profiline bir şeyler yazdı
FroSTYoDa
FroSTYoDa

http://img.photobucket.com/albums/v224/Bootaaay/Roger.gif

daha önce yazılmış 2 cevap daha var. yüklemek için tıklayın.
Ledger Ledger

bizde bileydik tarantino ustadi baska seansa koyar,withaili alirdik haa:)'))

sosyologgg sosyologgg

Aynen vitall, yoksa halimiz nice olurdu :))
Bu bölümü de geçen sabah FX kanalında izledim tekrar bu arada :)

  • toplam: 818 kayıt