darksunburst › profil

darksunburst

darksunburst İLE BİR ŞEYLER PAYLAŞ
TAKİP
darksunburst, Elm Sokağı'nda Kabus (2010) filmine bir şeyler yazdı
darksunburst
darksunburst

anlamsız bir remake daha. önce michael myers'ı rezil, sonra jason vorhees'i beş paralık ettiler yetmemiş olacak ki şimdi de freddy krueger'e el attılar. bi zahmet az kafayı çalıştırıp yeni orjinal karakterler yaratsalar demek geliyor içimden...

darksunburst, Konak (2009) filmine bir şeyler yazdı
darksunburst
darksunburst

Safranbolu için iyi (tanıtımına katkı açısından) Türk sineması ve biz sinemaseverler için kötü (korku/gerilim türünü taklitten öteye götüremediği, orjinal birşey ortaya koyamadığından) bir film olacak. Ne yazık ki korku türüne İspanyol, Fransız ya da Uzak doğu (Japon-Güney Kore) hatta ve hatta Avustralya sinemasının getirdiği gibi bir yenilik, bakış açısı, özgünlük kazandırabilmemiz, Türk korku sineması diye bilinen birşey yaratabilmek mümkün olmayacak gibi görünüyor. Yazık gerçekten yazık...

darksunburst
darksunburst

Olumsuz olmayayım peşin hüküm vermeyeyim diyorum ama gayet belli ki Tanrılar Çıldırmış olmalı filmlerinden bi sürü arak yapıp üstüne de abuk sabuk bi ton espiri koyacaklar, oyunculuklar da zaten yerlerde sürüneceğinden adına komedi denilen ama aslında hiç birşeye benzemeyen bir filmle karşı karşıya kalacağız. Neymiş en dikkat çekici özelliği Türkiye'nin ilk yerli filmiymiş gerisini siz düşünün artık... işte buna gülünür gerçekten.

darksunburst, Korku (2009) filmine bir şeyler yazdı
darksunburst
darksunburst

Gerçekten hayretler içerisindeyim geride kalan 3 yılın ardından nihayet 4. senesinde After Dark Horrorfest filmlerinden en azından birisini dvd'leri daha piyasaya çıkmadan sinemalarda görebileceğiz. Darısı diğerlerinin de başına. Filme gelecek olursak Clive Barker'ın Kan Kitapları serisi içerisinde yer alan aynı adlı kısa öyküsünden uyarlanmış. After Dark Horrorfest'te yer alan yapımlar genelde belli bir kalitenin üzerinde oluyor (örnek vermek gerekirse; Penny Dreadful, Abandoned, Wicked Little Things, Reincarnation, The Deaths of Ian Stone, Voices, From Within ilk aklıma gelenler) bu nedenle korku/gerilim meraklıları, Clive Barker hayranları ve tabii ki de After Dark Horrorfest takipçileri kaçırmasın derim.

darksunburst, Son Hava Bükücü (2010) filmine bir şeyler yazdı
darksunburst
darksunburst

İsim hakkı konusunda James Cameron ile girdiği kapışmayı kaybeden bu nedenle Avatar adının kullanılamadığı, Cnbc-e'de de uzunca bir süre tekrar tekrar gösterilmiş olan (hala gösteriliyor da olabilir) Avatar The Last Airbender çizgi dizisinin sinema uyarlaması. Avatarın yeni bedeninde kendini bulma arayışı, Su, hava, toprak ve ateş bükücüleri arasında yaşanan savaşlar, dostluklar, aşklar ve tüm bunların yaşandığı fantastik bir dünya ile hikayesi zaten ilgiyi fazlasıyla hakeden bir de üstüne Shyamalan'ın yönetmen koltuğunda oturmasıyla beklentileri üst seviyeye çıkaran bir yapım olacak.

darksunburst, Şrek Sonsuza Dek Mutlu (2010) filmine bir şeyler yazdı
darksunburst
darksunburst

Şimdiye kadar yapılmış en başarılı animasyonlardan birisi. Seri olarak bundan önceki 3 film de gayet başarılıydı, 4'sünün de yeni karakterler ve yeni maceralar ile bize aynı keyifli dakikaları tekrar yaşatacağından eminim. Merakla bekliyorum...

darksunburst
darksunburst

Konusu itibarıyla The Signal (Tv yayınından yayılan sinyalle insanların şiddet dürtüsünün tavan yapması ve milletin birbirini öldürmeye başlaması gibi konuya sahip düşük bütçeli bir yapımdı) ve aslen Stephen King'in The Cell (Eli Roth tarafından sinemaya uyarlanacağı rivayeti mevcut) romanını (konu kısaca telefondan yayılan bir virüs'ün insanların zihnini etkileyerek saldırgan, temel dürtüleri ile hareket eden ve düşünceden yoksun zombiler haline getirmesi) çağrıştırıyor. Önceden benzeri konular işlenmiş olsa da yine de ilginç bir senaryosu var ama Fragmanı pek birşey vaadetmiyor gibi... İlk düşüncelerim böyle ama tabii ki vizyona girmesini bekleyip, izleyip ondan sonra yorum yapmak daha sağlıklı ve doğru olacaktır.

darksunburst, Şeytanın Oteli 2 (2008) filmine bir şeyler yazdı
darksunburst
darksunburst

Nedense bu yaz bir sürü kaliteli ve 2008 yapımı korku/gerilim filmi ardı ardına vizyona sokuldu. Vizyona girmesi iyi güzel de acaba bize bu filmleri ülkemizde zamanında izlemek kısmet olmayacak mı ? Tür meraklılar şimdiye dek çoktan izlemiştir ama henüz izlemeyenler varsa Fritt Vilt 2, birinci filmin kaldığı yerden devam eden, temposu-heyecanı-gerilimli sahneleri baştan sona soluksuz izlenen, bana göre birincisinden daha başarılı slasher tarzı bir film. Türü sevenler kaçırmasın...

darksunburst
darksunburst

Stephen King hayranları (kitaplarının hemen hemen tamamını okuyanlar) gayet iyi bilirler ki SK her kitabında karakterlerinin detaylı tasvirlerini yapar, derin bir anlatım sunar, iç dünyasından ayrıntılı anlatımlar yapar, söylenildiği gibi bestseller olsun herkes sevsin diye klişe öyküler ve kolay tüketilebilir karakterler üertmez. Her anlattığı hikayede karakterler hakkında geçmişe geri dönüşler (flashback) ile hikayesini zenginleştirir. Ve çoğu zaman görselliğe kolay kolay dökülemeyecek soyut anlatımlar sunar. Bu nedenle eserlerinin hakettiği şekilde sinemaya aktarılması, aktarılsa da aynı etkiyi yaratması zordur. Ayrıca birçok kitabında hikayenin gidişatı, kahramanların başına gelenler, kitabın sonu vb. klasik sinema izleyicilerinin beklentilerine pek uymamaktadır. Gerekli değişikliklerle bu durum tersine çevrilmekte ama bu şekilde de kitapta anlatılanların yerinde yeller esmektedir. Bu durumu bozan tek kişi Frank Darabont olmuştur bence de. Dilerim SK bundan sonra ya uyarlamalara izin vermez ya da F.Darabont gibi hakkını verecek yönetmenlerle çalışma şartını koşar. Her durumda öncelikli tavsiyem kitaplarını okumanızdır. Birkaç tanesi dışında uyarlamaları ya kötü ya vasat yada orta karar oluyor...

darksunburst, Kara Büyü (2009) filmine bir şeyler yazdı
darksunburst
darksunburst

başarılı bir yapım olacağa benziyor. orjinal ve farklı bir senaryosu var, fragmanı da gayet başarılı olmuş. yalnız film hakkında yapılan bazı yorumlar biraz yanıltıcı bence çünkü izleyenler şu an nette dolanan workprint versiyonunu yani filmin ham halini izlemişler sanırım bu nedenle de efekler ve görüntüler hakkında olumsuz bir sürü yorum yapılmış. orjinal ve tam halini sinemada izleyip öyle yorum yapmak daha doğru olacaktır diye düşünüyorum.

darksunburst
darksunburst

Çok başarılı bir analiz olmuş. Sadri Alışık'ın en başarılı oyunculuk performanslarından birisi gerçekten. Bugün bile etkisini kaybetmeyen hayat kokan bir film. Zaten ben Sadri Alışık'ı özellikle bu tarz rollere çok yakıştığını düşünür ve en çok bu tarz karakterleri oynadığı filmlerini başarılı bulurum. Ah Güzel İstanbul dışında Yalnızlar Rıhtımı, Daima Kalbimdesin, Hırsız, Efkarlıyım Abiler, Ağlama Değmez Hayat, Menekşe Gözler, Ah Müjgan Ah, Balıkçı Osman gibi filmleri de mutlaka izlenmelidir.

darksunburst, İçten Gelen (2008) filmine bir şeyler yazdı
darksunburst
darksunburst

After Dark Horrorfest (8 Films To Die For) serisinin üçüncüsü (2008) içerisinde yer alan bir yapım. DVD'si çoktan çıkmış, 1-2 yıl öncesinin korku/gerilim filmlerinden birisi, bu anlamda vizyona girmese de olurdu. Yorumum yanlış anlaşılmasın film izlenebilir ortalama üzeri bir yapım (After Dark Horrorfest'in kalitesini bilen bilir) ama bence meraklıları zaten çoktan izlemiştir.

darksunburst, “Kan Gölü” : Korkuda Avrupa Lider başlıklı yazıya bir şeyler yazdı
darksunburst
darksunburst

Film hakkında çok başarılı ve doğru bir değerlendirme olmuş. Aslında benzer örneklerine nazaran şiddet sahnelerini gözümüze sokmaması, bol kan ve kesme biçme göstermek yerine önceliği izleyiciyi germeye ve kendisini olayların içinde hissettirmeye çalışmasıyla türün son yıllardaki nadide yapımlarından biri olmuş bence. Sonuçta ben bir korku sever olarak izlediğim filmde bol kan revan ve kesme biçme olaylarının en ince detaylarını görmek yerine gerilmek/korkmak ve sinemadan çıktığımda izlediğim filmin üzerimde yarattığı tedirginlik duygusunu bir süre daha sürdürebilmesini isterim. Bu filmde bunu gerek oyuncularının kalbur üstü performansı gerekse yarattığı ortam ve finali sayesinde fazlasıyla başarıyor doğrusu. Ayrıca günümüzde şiddettin ve başkalarına zarar vermeye yönelik fiillerin ergenlik çağındaki bazı gençlerde yoğun olarak görüldüğünü düşünürsek Eden Lake'in çok gerçekçi bir senaryoya sahip olduğunu da ekleyebiliriz. Korku/gerilim türünü seven herkese kesinlikle izlemelerini tavsiye ediyorum. Bir de keşke 2008 yılına ait bu filmi 2 sene gecikmeli olarak değil de zamanında sinemalarımızda izleyebilmiş olsaydık.

darksunburst, Gerilim Hattı (2009) filmine bir şeyler yazdı
darksunburst
darksunburst

Türüne aksiyon/macera denmiş ama aynı zamanda korku/gerilim unsurları da içeren yeni dönem Fransız korku sinemasının son örneklerinden birisi. Bazı açılardan yakın zamanda gösterime giren ve yine Fransız bir yapımı olan Humains'e ve bu yıl içinde 2.'sini de izleyeceğimiz 2005 yapımı the Descent'e benzetilebilir. Bu filmde de maceralı bir haftasonunu, doğaya karşı verilen bir ölüm kalım savaşına dönüştüren bilinmeyen bir düşman mevcut. Muhtemelen değil kesin olarak kan gövdeyi götürecektir diye tahmin ediyorum.

darksunburst, Dünyanın Sonundaki Kıta (2007) filmine bir şeyler yazdı
darksunburst
darksunburst

antartika ve oradaki doğal yaşam ile ilgili belgeselleri her daim ilgiyle izlemişimdir. "La Planete Blanche" tarzı bir yapım olsa gerek. güzel olacaktır diye düşünüyorum, ne de olsa kutupların o eşssiz manzarası ve doğal yaşamı izleyeni büyüleyen bir etkiye sahip...

darksunburst
darksunburst

macera-aksiyon filmleri ile ünlenen ve altın çağlarını çoktan geride bırakmış eski tüfekleri ve son dönemin aksiyon yıldızlarını bir filmde birarada görmek ilginç olacak... aslında arnold ve van damme'ı da kadroya dahil etselermiş tam olacakmış :)

darksunburst, Dehşetin Soluğu (2009) filmine bir şeyler yazdı
darksunburst
darksunburst

Son yıllarda korku türüne ciddi anlamda el atan Fransız sinemasının yeni yapımlarından biri. Ben şahsen korku türünü çok seven ve bolca izleyen biri olarak Fransız sinemasının türe olan ilgisinden memnun olmakla birlikte pek de ufuk açıcı, orjinal örnekler sunabildiğini düşünmüyorum (İspanyol yada Uzakdoğu korku sineması örneklerini tercih ederim), çünkü Fransız yapımları genelde türün gore (kan-revan) ve Exploitation-Torture (istismar-işkence) kısmına el atıyorlar ki bu türleri içinde barındıran filmler iyi kurgulanmadıklarında izleyiciler üstünde korku ve gerilim yaratmaktan çok bol kanlı kesme parçalama içeren sahnelerini arka arkaya sıralayarak ortaya çıkan rahatsızlık duygusu üstünden etki yaratmaya oynayan filmler haline geliyorlar. Bu anlamda Fransız korku sinemasının son dönem örnekleri L’intérieur, Frontiers, Martyrs yada Hollywood yapımı Hostel, The Last House On The Left vb. tarzında bir film olacak ve içinde belli miktarda Texas Chainsaw Massacre, The Hills Have Eyes ya da Wrong Turn'deki klişelere yer verecek sanırım. Korku/gerilimden çok rahatsız edici bol kanlı sahnelere kendinizi hazırlayın...

darksunburst, Tim Burton ve Johnny Depp bir kez daha bir arada! başlıklı yazıya bir şeyler yazdı
darksunburst
darksunburst

Tim Burton ve Johnny Deep. Bu ikilinin yer aldığı ve kötü diyebileceğimiz hiçbir film olmadığını düşünürsek (bkz. Edward Scissorhands, Sleepy Hollow, Charlie and the Chocolate Factory, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street) sanırım Dark Shadows'da aynı kaliteyi yakalayacaktır. Bu filmin öncesinde aynı ikiliyi Alice in Wonderland filmiyle de izleme şansımız olacak. Umarım bu birliktelik uzun yıllar birçok yeni proje ile devam eder.

darksunburst, “World of Warcraft”i Sam Raimi çekecek başlıklı yazıya bir şeyler yazdı
darksunburst
darksunburst

merak ve heyecan içerisinde bekliyorum, umarım iyi bir iş çıkartırlar. Malum genelde oyun uyarlamaları vasatın altında kalarak büyük hayal kırıklığı oluyor. Ama neyse sonuçta işin içinde Uwe Boll yok, bu da demektir ki en azından House of the Dead, Alone in the Dark, Bloodrayne, Dungeon Siege ve Far Cry'dan daha iyi bir film olacaktır :)

darksunburst
darksunburst

Gerilim, korku ve merak unsurunu başarı ile kullanan, iyi bir oyuncu kadrosuna sahip, son dönemin kaliteli korku/gerilim filmlerinden birisiydi, umarım devamı da aynı düzeyi yakalar. Yalnız ilk filmde en büyük etkiyi yaratan şey, bir noktaya kadar devam eden, bizi merakta bırakan belirsizlik unsuruydu (acaba ortada pisişik bir durum mu var yoksa çiftimize dadananlar sadece birkaç sapık mı). ikinci filmde benzeri bir etkiyi nasıl yaratacaklar, nasıl bir senaryo oluşturacaklar bu çok önemli...

  • toplam: 198 kayıt