cmysn › profil

cmysn

cmysn İLE BİR ŞEYLER PAYLAŞ
TAKİP
cmysn, Celal ile Ceren (2013) filmine bir şeyler yazdı
cmysn
3 10 cmysn

Ciddi ciddi eleştiri yapmaya çalışıcam, dur bakalım ne çıkacak ortaya...

Şimdi öncelikle Şahan'ın mizah anlayışını ele almak istiyorum. Şahan Gökbakar ülkemizin aşina olduğu bir mizah çeşidinin son temsilcisi... Ben bu mizah türünü kaba mizah, kalın mizah olarak tanımlıyorum. Eski temsilcilerini Nejat Uygur, Levent Kırca, Hamdi Alkan olarak sıralayabiliriz. Bu mizah türü ülkemizde her zaman büyük kitlelere ulaşmayı başardı. Zira Nejat Uygur'un tiyatroları, Levent Kırca ve Hamdi Alkan'ın televizyon programları yıllarca izlendi ülkemizde. Bu mizah türünde espriler ortalama insana hitap eder. Kelime oyunlarıyla türetilmiş şakalar, abartı oyunculuklar ön plandadır. Espriler kolay anlaşılır. Düşünme gerektirmez. Popüler olanı konu eder. Bu sebeplerle de hitap ettiği kitle geniştir. Çok insana ulaşır.

Baktığımız zaman Şahan Gökbakar'ın "kaba mizah" ekolünden geldiği çok açıktır. Yani çok kişiye ulaşması, gişede rekorlar kırması normaldir. Ancak Şahan Gökbakar bu rekorlardan aldığı gazla yanlış bir tespitte bulunmuş ve kendisini Kemal Sunalla kıyaslamıştır. İlk ve en ölümcül hatası zannımca bu olmuştur. Zira Kemal Sunal halkın gönlünde taht kurmuş "efendi" bir kişilikken, Şahan henüz yeni yetme "zıpçıktı" bi karakterdir. Kaldı ki teknik olarak baktığımızda da, Kemal Sunal'ın mizah ekolü, içinde toplumsal mesajlar içeren, komedi unsurunun yanında dramatik öğeleri de barındıran, insanın içine dokunan "halk mizahı"dır. Herşeyden önce duygu ön plandadır, sıcaktır. Şahan filmlerinin hiç birinde bunları bulamazsınız. Sonuç olarak Şahan Gökbakar'ın Recep İvedik'i, Kemal Sunal'ın Şaban'ı değil, Hamdi Alkan'ın Gazman'ıyla kıyaslanabilir ancak.

Konuya mizahi ekol penceresinden baktıktan sonra şimdi de biraz sinema anlayışı açısından bakmak istiyorum. Bir kere Şahan Gökbakar sinemayı salt para kazanmak için çeker. 2 kere 2, 4... Buna karşı çıkan kimse olacağını sanmıyorum. Gişe yaptığı sürece bir problem yoktur onun için. Dolayısyla filmlerini eleştirenleri takmama durumunu anlayabiliyorum. Yani takıyordur da nasıl olsa para kazanıyorum diye umursamamaya çalışıyordur :) İkinci olarak senaryoyu sadece kendi üzerinden kurgular. Şahan'ın olmadığı çok çok az sahne görürsünüz filmlerinde. Bu da filmlerine "uzun skeç" eleştirisi yapanların haklılığını ortaya koymaktadır. Üçüncüsü de, tüm filmlerinin yönetmenliğini kardeşi yapmaktadır(!)

Bağlayacak olursak, kimse kusura bakmasın Şahan Gökbakar ne komedyendir ne sanatçıdır ne Kemal ne de Sunaldır! Şahan Gökbakar sadece ve sadece sinemadan para kazanan bir tüccardır. Bu durum da aslına bakarsanız biz "eski" sevenlerini üzmektedir. Zira Şahan ilk çıktığı zamanlarda -zoka, tv8- bir çoklarının gözünde yetenekli bir komedyendi. Benim de öyle... Şimdilerde "sözzzlükçüler..." diye bahsettiği kesim ona zamanında en çok destek verenlerdi ama şimdi düştüğü durum maalesef içler acısı. Twitter'da filmine olumlu yorum yapan ergenlerin tweetlerini şimşek hızında retweetlemesi, kendisini eleştirenleri "hahahahahha çok da tınnn, çok da fifi hahhahaha..." tarzında karşılaması, "sözzzlükçüler"e laf sokmaya çalışması ben de Şahan'a karşı yoğun tiksintiyle karışık acıma duygusu uyandırıyor sadece. Ama bir yandan da gerçekten üzülüyorum. Kendisine bir an evvel çeki düzen vermesini diliyorum. Ben kendisinin 10 yıl sonraki halini görüyorum. Siz de görmek istiyorsanız çarşamba günleri Muhteşem Yüzyıl'a bir göz atın orda Yahya efendi var, o işte.

Bu arada Şahan Gökbakar'ı Cem Yılmazla kıyaslayan bi kitle var ki akıllara ziyan... Onlara da bi cevabım olucak. Şöyleki;

:)

daha önce yazılmış 11 cevap daha var. yüklemek için tıklayın.

öyle güzel özetlemişsin ki her şeyi vallahi ancak bu kadar olur.şahan bu filmiçekerken kesinlikle şunu düşünmüş olmalı.recep ivedik tuttu nasıls,bunada gelir millet,ben de paranın dibine vururum..valla elimden gelse herkese çıkıp haykırıcam bu filme gıtmeyın dıye,adam resmen enayi yerine koymuş milleti,küfüre,cinselliğe vurmuş durmuş iğrenç iğrenç..ben buna film bile diyemiyorum.bi de üstüne kadınları aşağılaması cabası.sanki bütün kadınlar o.....
bu fılme verdıgım parayı sokakta yere atsaydım daha iyiydi,en azından belkiihtiyaç sahibi biri bulurdu,kesinlikle hakkımı helal etmıyorummm

keanureeves keanureeves

Şahan'a nerden vursam nerden vursam diye düşünürken bulamadın herhalde ki artık daha da sabredemeyip içindekileri kusuyor ve bu güzel ve başarılı filminde vuruyor yerin dibine batırıyorsun.

Hele şu cümlen var ki akıllara zarar:
"Şahan Gökbakar sadece ve sadece sinemadan para kazanan bir tüccardır."

Benim de buna cevabım:

:)

cmysn, LoucHe DiabLe kullanıcısının açtığı Resmi Burda Ama Hangi Filmden? başlıklı foruma bir şeyler yazdı
cmysn
cmysn

http://www.resetmagazine.net/resetsayi58/sinema/content/Welle3.jpg

cmysn cmysn

cevap yok mu? o zaman bi resim daha :)

http://www.kotusozluk.com/img/2012/10/die-welle_1350361288.jpeg

1 MrWayne MrWayne

The Wave mi acaba ?

bu cevap silinmiş
cmysn, Yedinci Kıta (1989) filmine bir şeyler yazdı
cmysn
1 3 cmysn

Bu filme her sene bir kişi yorum yapmış. Bu sene de bu görevi ben üstleniyorum.

Güldürürken düşündüren bir alıntıyla başlayalım;

"hayatım boyunca, belki de yüzlerce kez mısır gevreği yedim. ancak hiçbirisi, bu filmde evi'nin yediği mısır gevreği kadar 'mısır gevreği yeme' hissi uyandırmadı bende. bakıyorum; hayatımda galiba ilk kez mısır gevreğini gerçekten bu filmde 'yedim'. üstelik sadece izleyerek. çok büyüksün haneke."

Gerçekliğin Haneke boyutu işte bu... Benim hissettiğim de gerçekten buydu. Haneke'nin filmlerinde bazı şeyler sanki "gerçek"ten daha "gerçek"... Filmin özeline bakacak olursak, çok spoiler vermeden ve tekrara düşmeden, özetle ve yüzeysel olarak diyebilirim ki, bu film biz rahatsız olalım diye yapılmış bir film. Net! Modernizmin, kapitalizmin, mekanikleşmenin ön görülen "sonuç"larını gözler önüne seren, seyirciye atılmış bir tokat. Sonuçları diyorum; çünkü film bize yanlızca sonuçları ortaya koyuyor. Bir yol yöntem sunmuyor. Çarpıcılığı da işte tam da burdan geliyor. Film bitince içinizde bir anarşizm doğmuyor. "KAHROLSUN KAPİTALİZM!" diye bağırmak geçmiyor içinizden. Tam aksine film bitince yediğiniz balyozun etkisiyle daha bir çivileniyorsunuz yerinize. Ekranda gördüklerinizin gerçekliği afallatıyor sizi. O karlı televizyon ekranında gerçeklerle kayboluyorsunuz.

Kent üçlemesinin ilk filmidir ayrıca. Diğer ikisi için;

Benny's Video
71 Fragmente einer Chronologie des Zufalls

daha önce yazılmış 4 cevap daha var. yüklemek için tıklayın.
1 1 Metın Metın

gerçek olması ürkütücü ama tespit tabii hoşuma gitti. Haneke özellikle burjuva aile yapısına, topluma karşı oldukça gerçekçi teşhisler koymuş bir usta... takibindeyiz cmysn :)

1 2 cmysn cmysn

---------spoiler, spoiler----------

spoiler
Ayrıca Haneke filmin gerçek bir hikayeden uyarlama olduğunu filmin sonunda bizlerin yüzüne çarpıyor. Özellikle yapıyor bunu. Ve orda kullandığı detay da ilginç; inkar... Ortada bir intihar notu olmasına rağmen, aile durumu inkar ediyor, cinayet olduğunu iddia ediyor. Tam da bizim inkara başvuracağımız noktada, filmin sonunda söylüyor bunu. Yani Haneke'nin bize vermek istediği mesaj şu;

"İnkar etme. Kabullen. Bu gerçek!"

---------spoiler son------------

cmysn, bir şeyler yazdı
cmysn
5 cmysn

“Çocuklar duygusal ya da entelektüel destek verilmeksizin televizyonun önünde bırakılırsa, onlar için Saraybosna’daki bir cesetle ‘Terminatör’deki bir ceset arasında gerçeklik açısından bir fark kalmaz… Benny aslında ne yaptığının farkında değil, çünkü videolarda tek yapmanız gereken filmleri geri almak, böylece ölen insanlar yeniden canlanır.” – Michael Haneke

daha önce yazılmış 22 cevap daha var. yüklemek için tıklayın.
cmysn cmysn

spoiler
İtiraf ediyorum; sırf muhabbet olsun diye ben attım o eksileri!!

spoiler
Şaka

cmysn, FroSTYoDa kullanıcısının açtığı l. b film suaresi seçkileri tartışma platformu başlıklı foruma bir şeyler yazdı
cmysn
cmysn

Ellerine sağlık adamım! Ne zamandır girmek istiyordum şu b filmlere... Sayende 3'ü iniyor şu an :)

cmysn
Talha 1905
cmysn ile Talha 1905 arkadaş oldular
cmysn, bir şeyler yazdı
cmysn
cmysn

Bu arada Şahan biraz daha kilo alırsa "dünya çapında" bir yıldız olabilir ona bi sözüm yok.

lowenbrau, LemanPrettyyy kullanıcısının açtığı Belirsiz Gece Suare - 24. Hafta ! başlıklı foruma bir şeyler yazdı
lowenbrau
lowenbrau

Oylamada son durum;

-Django Unchained:4 Oy
-Azrail'i Beklerken:2 Oy
-Withnail and I:1 Oy
-No:2 Oy
-Veronique'in İkili Yaşamı :2 Oy

daha önce yazılmış 14 cevap daha var. yüklemek için tıklayın.
1 essam essam

ha ha haaaa eee dostum:)) toktur olmak öyle kolay birşey değil:)) emeklerinin karşılığını alırsın inşallah:))

1 okg okg

umarım essam abiciğiiim, bir şekilde alırım karşılığını :)

cmysn, bir şeyler yazdı
cmysn
1 cmysn

Şimdi Şahan şu yorumu görüp "Bana bu kadar yazacağına Hanekeye yazsaydın film eleştirmeniydin" dese adam haklı...

essam essam

yok onda o kadar kapasite olduğunu sanmıyorum:) çok çok ''çokta tınnn, çokta fifi'' gibi garip garip tepkiler verirdi gibime geliyor:))

2 cmysn cmysn

:)) Şahan'ın "çokta tınn, çokta fifi" deyip gece yatağında ağlaması... :)

cmysn, bir şeyler yazdı
cmysn
2 cmysn

Celal ile Ceren an itibariyle IMDB Bottom 100'ün zirvesinde!! :))

Teşekkürler sözzzlükçüler :))

daha önce yazılmış 14 cevap daha var. yüklemek için tıklayın.
1 cmysn cmysn

Bu arada bu durumun ortaya çıkmasında katkım olduğunu inkar etmiyorum :))

1 LemanPrettyyy LemanPrettyyy

ben de :)

cmysn, bir şeyler yazdı
cmysn
cmysn

"....There are no nations. There are no peoples. There are no Russians. There are no Arabs. There are no third worlds. There is no West. There is only one holistic system of systems, one vast and immane, interwoven, interacting, multivariate, multinational dominion of dollars. Petro-dollars, electro-dollars, multi-dollars, reichmarks, rins, rubles, pounds, and shekels. It is the international system of currency which determines the totality of life on this planet...."

Network (1976)

daha önce yazılmış 2 cevap daha var. yüklemek için tıklayın.
essam essam

al bendende o kadar:)) böyle gıcık bir özellik olamaz:)) ''bu cevap silinmiş'' yazısı tüylerimi diken diken ediyor:)

cmysn cmysn

silinmişse silinmiştir ben o ibareyi görmek istemiyorum yahu! :) böyle bir çaresizlik olamaz... gerçekten ne yazıyordu acaba??

cmysn, LemanPrettyyy kullanıcısının açtığı Belirsiz Gece Suare - 24. Hafta ! başlıklı foruma bir şeyler yazdı
cmysn
cmysn

Django'yu her zaman izlersiniz arkadaşlar. Zaten Oscar'a da daha var. Gelin aday olmuşken Withnail and I'ı izleyelim derim ben.

daha önce yazılmış 3 cevap daha var. yüklemek için tıklayın.
cmysn cmysn

:)))

sosyologgg sosyologgg

Tamam tamam söz veriyorum :)

cmysn, FroSTYoDa kullanıcısının profiline bir şeyler yazdı
cmysn
cmysn

Uyandın mı asker?? :))

FroSTYoDa FroSTYoDa

mealesef:) diablodayım hafif...

cmysn, Withnail & I (1987) filmine bir şeyler yazdı
cmysn
1 cmysn

İngilizlerin medar-ı iftarı kült yapım... Karakterler, dehşetengiz replikler, absürt ingiliz mizahı ve Shakespeare... Oyunculuklar klas, mizah seviyesi üst düzey... Az bilinen şaheser filmlerden. İzleyin, izlettirin. 8/10

FroSTYoDa FroSTYoDa

+1

cmysn, FroSTYoDa kullanıcısının açtığı ll. En Beğenilen Soundtrack Yarışması - FİNAL başlıklı foruma bir şeyler yazdı
cmysn
cmysn

boom boom

cmysn, bir şeyler yazdı
cmysn
cmysn
cmysn, FroSTYoDa kullanıcısının profiline bir şeyler yazdı
cmysn
cmysn

Filmlere puan vermenin pratik bir yolu yok mu cancaazım??

FroSTYoDa FroSTYoDa

Var gibi, gir online olan arkadaşların profillerine, listelerine yeni sekme aça aça oyla tek tek:D

cmysn
esra :)
cmysn ile esra :) arkadaş oldular
FroSTYoDa, cmysn kullanıcısının profiline bir şeyler yazdı
FroSTYoDa
1 FroSTYoDa
daha önce yazılmış 8 cevap daha var. yüklemek için tıklayın.
FroSTYoDa FroSTYoDa

Sabah denk geldiyse gercekten ozur dilerim onun telafisi olmaz hakikaten:)

bu cevap silinmiş
essam
cmysn
essam ile cmysn arkadaş oldular
  • toplam: 43 kayıt