Serzen › takip

Serzen

Serzen İLE BİR ŞEYLER PAYLAŞ
  • toplam: 335 kayıt
Serzen, Taare Zameen Par (2007) filmine bir şeyler yazdı
Serzen
4 Serzen

Okullar'da ders olarak izletilmesi gereken bir film yapmış Aamir Khan ve çok iyi bir performans sergilemiş. Her sahnesi ders niteliğinde. Taktir ve teşekküre şayan başarılı bir yapıt.

selma207ff selma207ff

aynen öyle

cmysn, Celal ile Ceren (2013) filmine bir şeyler yazdı
cmysn
3 10 cmysn

Ciddi ciddi eleştiri yapmaya çalışıcam, dur bakalım ne çıkacak ortaya...

Şimdi öncelikle Şahan'ın mizah anlayışını ele almak istiyorum. Şahan Gökbakar ülkemizin aşina olduğu bir mizah çeşidinin son temsilcisi... Ben bu mizah türünü kaba mizah, kalın mizah olarak tanımlıyorum. Eski temsilcilerini Nejat Uygur, Levent Kırca, Hamdi Alkan olarak sıralayabiliriz. Bu mizah türü ülkemizde her zaman büyük kitlelere ulaşmayı başardı. Zira Nejat Uygur'un tiyatroları, Levent Kırca ve Hamdi Alkan'ın televizyon programları yıllarca izlendi ülkemizde. Bu mizah türünde espriler ortalama insana hitap eder. Kelime oyunlarıyla türetilmiş şakalar, abartı oyunculuklar ön plandadır. Espriler kolay anlaşılır. Düşünme gerektirmez. Popüler olanı konu eder. Bu sebeplerle de hitap ettiği kitle geniştir. Çok insana ulaşır.

Baktığımız zaman Şahan Gökbakar'ın "kaba mizah" ekolünden geldiği çok açıktır. Yani çok kişiye ulaşması, gişede rekorlar kırması normaldir. Ancak Şahan Gökbakar bu rekorlardan aldığı gazla yanlış bir tespitte bulunmuş ve kendisini Kemal Sunalla kıyaslamıştır. İlk ve en ölümcül hatası zannımca bu olmuştur. Zira Kemal Sunal halkın gönlünde taht kurmuş "efendi" bir kişilikken, Şahan henüz yeni yetme "zıpçıktı" bi karakterdir. Kaldı ki teknik olarak baktığımızda da, Kemal Sunal'ın mizah ekolü, içinde toplumsal mesajlar içeren, komedi unsurunun yanında dramatik öğeleri de barındıran, insanın içine dokunan "halk mizahı"dır. Herşeyden önce duygu ön plandadır, sıcaktır. Şahan filmlerinin hiç birinde bunları bulamazsınız. Sonuç olarak Şahan Gökbakar'ın Recep İvedik'i, Kemal Sunal'ın Şaban'ı değil, Hamdi Alkan'ın Gazman'ıyla kıyaslanabilir ancak.

Konuya mizahi ekol penceresinden baktıktan sonra şimdi de biraz sinema anlayışı açısından bakmak istiyorum. Bir kere Şahan Gökbakar sinemayı salt para kazanmak için çeker. 2 kere 2, 4... Buna karşı çıkan kimse olacağını sanmıyorum. Gişe yaptığı sürece bir problem yoktur onun için. Dolayısyla filmlerini eleştirenleri takmama durumunu anlayabiliyorum. Yani takıyordur da nasıl olsa para kazanıyorum diye umursamamaya çalışıyordur :) İkinci olarak senaryoyu sadece kendi üzerinden kurgular. Şahan'ın olmadığı çok çok az sahne görürsünüz filmlerinde. Bu da filmlerine "uzun skeç" eleştirisi yapanların haklılığını ortaya koymaktadır. Üçüncüsü de, tüm filmlerinin yönetmenliğini kardeşi yapmaktadır(!)

Bağlayacak olursak, kimse kusura bakmasın Şahan Gökbakar ne komedyendir ne sanatçıdır ne Kemal ne de Sunaldır! Şahan Gökbakar sadece ve sadece sinemadan para kazanan bir tüccardır. Bu durum da aslına bakarsanız biz "eski" sevenlerini üzmektedir. Zira Şahan ilk çıktığı zamanlarda -zoka, tv8- bir çoklarının gözünde yetenekli bir komedyendi. Benim de öyle... Şimdilerde "sözzzlükçüler..." diye bahsettiği kesim ona zamanında en çok destek verenlerdi ama şimdi düştüğü durum maalesef içler acısı. Twitter'da filmine olumlu yorum yapan ergenlerin tweetlerini şimşek hızında retweetlemesi, kendisini eleştirenleri "hahahahahha çok da tınnn, çok da fifi hahhahaha..." tarzında karşılaması, "sözzzlükçüler"e laf sokmaya çalışması ben de Şahan'a karşı yoğun tiksintiyle karışık acıma duygusu uyandırıyor sadece. Ama bir yandan da gerçekten üzülüyorum. Kendisine bir an evvel çeki düzen vermesini diliyorum. Ben kendisinin 10 yıl sonraki halini görüyorum. Siz de görmek istiyorsanız çarşamba günleri Muhteşem Yüzyıl'a bir göz atın orda Yahya efendi var, o işte.

Bu arada Şahan Gökbakar'ı Cem Yılmazla kıyaslayan bi kitle var ki akıllara ziyan... Onlara da bi cevabım olucak. Şöyleki;

:)

daha önce yazılmış 11 cevap daha var. yüklemek için tıklayın.

öyle güzel özetlemişsin ki her şeyi vallahi ancak bu kadar olur.şahan bu filmiçekerken kesinlikle şunu düşünmüş olmalı.recep ivedik tuttu nasıls,bunada gelir millet,ben de paranın dibine vururum..valla elimden gelse herkese çıkıp haykırıcam bu filme gıtmeyın dıye,adam resmen enayi yerine koymuş milleti,küfüre,cinselliğe vurmuş durmuş iğrenç iğrenç..ben buna film bile diyemiyorum.bi de üstüne kadınları aşağılaması cabası.sanki bütün kadınlar o.....
bu fılme verdıgım parayı sokakta yere atsaydım daha iyiydi,en azından belkiihtiyaç sahibi biri bulurdu,kesinlikle hakkımı helal etmıyorummm

keanureeves keanureeves

Şahan'a nerden vursam nerden vursam diye düşünürken bulamadın herhalde ki artık daha da sabredemeyip içindekileri kusuyor ve bu güzel ve başarılı filminde vuruyor yerin dibine batırıyorsun.

Hele şu cümlen var ki akıllara zarar:
"Şahan Gökbakar sadece ve sadece sinemadan para kazanan bir tüccardır."

Benim de buna cevabım:

:)

Serzen, Çanakkale: Yolun Sonu (2012) filmine bir şeyler yazdı
Serzen
Serzen

Maalesef, ortada başlayan film, ortada son buluyor.
Çekim kaliteli, sahneler ve tasarım güzel; ama kurgu, hikaye.. Vasat!

10/6

Serzen, Jack Reacher (2012) filmine bir şeyler yazdı
Serzen
Serzen

Tom Cruise gibi bir aktörün bu kadar kolay filmlerde oynmasına anlam veremiyorum. Ufak bir fındık paketiyle beraber izlenen film, hepsi o kadar..

Serzen, Çanakkale: Yolun Sonu (2012) filmine bir şeyler yazdı
Serzen
1 Serzen

Çekim kaliteli görünüyor. Fragman sinemaya gitmem için beni ikna etti.

Fakat aynı fragman bana Enemy at the Gates filmin kurgusunu anımsattı. Özellikle nişan alırken, tetiğe basmadan önce edilen dua Saving Private Ryan filminde ki o meşhur kare/leri anımsattı.

Tüm bunlara rağmen; böyle yapıtların desteklenmesi gerektiğini düşünerek sinemada izleyeceğim. Umarım keyifli, gururlu ve güzel bir seyir olur.

Serzen
1 1 Serzen

Film hakkında hiç bir bilginiz olmasa, rast gele izlemiş olsanız dahi:
- Evet. Bu bir Onur Ünlü filmi diyorsunuz.
Kadrajı, senaryosu, göndermeleri ve zeki espirileriyle bir Onur Ünlü yapımı.
Dram arası mizah, mizah üstü dram, kendisi gibi, keyifli bir eser.
Yalnız kurguda biraz eksiklik var ama şahsen benim aldığım tat-a gölge düşürmedi (:
10/8

2 Serzen Serzen

Afişin bile çerçevesi sorunlu (:

http://i.imgur.com/RjMZP.jpg

Serzen, Yedek Polisler (2010) filmine bir şeyler yazdı
Serzen
Serzen

Kadrosuyla dikkat çekici; içinde bulunuduğunuz mevcut an-ı keyifli hâle getirebilecek bir film.
Daha fazlası yok; o kadarcık. (:
10/7

Serzen, Elly Hakkında (2009) filmine bir şeyler yazdı
Serzen
Serzen

En başa şunu yazmalı: 'gizeminde ki gerilim; çok gergin.'

Asghar Farhadi'nin bu yapıtından önce Jodaeiye Nader az Simin'i izlemiştim. Ana fikir ve film misyonu hemen hemen aynı; yalan ve yalandandoğanproblemler. Yalnız bu filmin gerilim dozajı çok fazla.

Elly gerçekte kimdir ?
Çok fazla iyi niyet; iyi midir ?
Birşey 'yapmak' için 'ufak beyaz yalanlar' gerçekte ne kadar yıkım oluşturabilir ki ?!

Alireza ne ayaktır ?
Vebenzeri birçok soru işareti...

Asghar Farhadi; zeki kalemi, usta çekimi ve en çok sevdiği noktalama işareti olan soru işaretiyle (?), bizi yine mest edebilecek mi ?

Serzen, Bir Ayrılık (2011) filmine bir şeyler yazdı
Serzen
2 Serzen

Bir yönetmen düşünün; kendi toplum sorunlarını, icraa ettiği sanata nakış nakış işlesin.
Yönetmeniyle senaristi aynı olan bir filmii.. her bir replik için tüm dünya ile empati kurmuş gibi...

Seyir sırasında aklınıza gelebilecek tüm soruları karakterler üzerinden sorup; aklınıza gelmeyecek olan tüm sorulara kapı açarak, bütün bu soru işaretlerini size bırakıyor.

Son dönemlerde çok göremediğimiz; merak, ilgi ve hayranlıkla izlenilebilecek bir film.

3 Serzen Serzen

"Birini arkadan bıçakladığında, ucu er geç sana dokunacak bir döngü başlatmış olursun." demiş Oscar Wilde ve Asghar Farhadi burada ki 'bıçağı', 'yalan' sözcüğüyle değiştirip sanatını icra etmiş. Belki de O.Wilde'nin bıçağa yüklediği fiil sadece 'bıçak' değildir.

http://25.media.tumblr.com/tumblr_lv9xxi1cLY1qf4g0to1_r1_500.jpg

Serzen, 2 Coelhos (2012) filmine bir şeyler yazdı
Serzen
Serzen

Yazılarını ve kitaplarını ilgiyle takip ettiğim Murat MENTEŞ'in tavsiyesiyle seyre daldığım bu esrarengiz filmi yine MENTEŞ'in yorumuyla, yorumlayacağım. (:

2 Coelhos. Enerjik, komik, güçlü, akıcı, etkileyici filmler. Size tavsiyem, fal bakar gibi izlemek zorunda bırakıldığınız, kendini ağırdan satan, sıkıcı ve bunaltıcı filmleri beğenmek, onlarda iyi yönler bulmak için uğraşmayı bırakın. Gerçekten güzel filmler seyredin. Ne yaptığını bilen insanların elinden çıkmış, esaslı hikayeler sunan filmler.

Serzen, V (2005) filmine bir şeyler yazdı
Serzen
3 5 Serzen

Mükemmel'e yaklaşan, arşivlik bir film..

7 3 Borden Borden

arşivlik mi :S ben izler izlemez sildim

Serzen Serzen

Gözden kaçmış, cevap vermeyi unutmuşum; şöyle ki:

http://24.media.tumblr.com/546475729c552800e830fd58eb012faa/tumblr_mh95yxW5sx1rhgx0ao1_500.gif

Serzen, The Man from Nowhere (Ajeossi) (2010) filmine bir şeyler yazdı
Serzen
6 Serzen

Aksiyonu tam gaz, dramı da yerinde, fİlm bittikten sonra güzel tadlar bırakıyor bellekte.
10/8

2 Serzen Serzen

Yorumsuz!
http://25.media.tumblr.com/tumblr_lxgemvjt0P1qzrfxuo1_250.gif

Serzen, Yedi Psikopat (2012) filmine bir şeyler yazdı
Serzen
1 Serzen

Kara komedi tarzında, eğlendirici ve üzeri bir film. Farrell sevenlere sesleniyorum; başrolden çok yardımcı oyuncu statüsün de kalmış gibi geldi bana. Başrol bayrağını Rockwell taşıyor sanki ?!

Rockwell her zaman iyi oynar. Relax! Süpriz bir durum yok; yine çok iyi (:

1 Serzen Serzen

Pislik herif Rockwell (:
http://24.media.tumblr.com/tumblr_m8sh9vhDn51qbpohdo1_500.gif

özgürce 81, Garsoniyer (1960) filmine bir şeyler yazdı
özgürce 81
6 2 özgürce 81

kesinlikle herkesin izlemesi gereken bir romantik-komedi filmi.1960 yapımı olmasına rağmen günümüz romantik-komedi filmlerinden çok üstün.bi kere diyaloglar ilgi çekici.onlarca repliği aklınızda tutabilir ve üzerinde yorumlar yapabilirsiniz.mesela Kubelik (Shirley Mac Laine)'e neden kırık bir ayna kullandığı sorusuna " nasıl hissediyorsam bu ayna beni öyle gösteriyor"şeklinde güzel bir cevap veriyor.Shirley MacLaine demişken filmde Renee Zellweger'e inanılmaz benziyor.filmin yeniden çevirimine gerek yok bence.oturup tekrar tekrar izleyebileceğimiz bir film ise şayet yenisine gerek yok.(selvinaz arkadaşıma duyurulur :))

daha önce yazılmış 4 cevap daha var. yüklemek için tıklayın.
sosyologgg sosyologgg

Shirley Maclane çok güzell...

Serzen, Çatlak Film (2013) filmine bir şeyler yazdı
Serzen
Serzen

Fragmanı izleyip; keyiflenmemek ve de ayrıca heyecanlanmamak mümkün değil. Toplama kampı gibi :))

2 Serzen Serzen

Gün itibariyle izledim; yer yer eğlenceliydi fakat aşırı derecede absürd ve pornografikti.

Kadro için izlenebilir ama kesinlikle sinemada değil.

Serzen
2 Serzen

Fragman şunu şöylüyor:
Bir aksiyon filminde; aksiyondan başka birşey beklemek doğru olmaz!
Kurgu yanlışlıkları göze çarpıyor bunuda fantastik ayağında sürdürebilirler gibi görünüyor.

Kutsal bir çerez gününde göz atılabilir. (:

Tam olarak bunu söylüyor fragman, evet evet öyle.

Serzen
Ledger
Serzen ile Ledger arkadaş oldular
Serzen, Uçuş (2012) filmine bir şeyler yazdı
Serzen
1 Serzen

Hızlı atmosferle başlıyor film, ısınmadan koşuya başlıyormuş gibi; finale kadar taşıyacağınız ilk yarım saati, güzelce taşıtıyor. Denzel en ön kadrajda çok doğal bir şekilde. Oynuyor, oynuyor, oynuyor ve oynuyor. Denzel'in oyunculuğuna laf söyleyebilmek mümkün mü zaten ? Yalnız; fazlaca ama biriktiren bir eser gibi geldi bana yapıt ...

Ama biz zaten bu senaryoyu bir yerlerden biliyoruz.
Ama neden şimdi bu karakter, misyonu nedir.
Ama bu kadar uzun olması iyi midir ?

Denzel Washinhton iyi bir oyuncudur, iyi oynar; ama..

Trade Mad, Yarışma: Hansel ve Gretel: Cadı Avcıları başlıklı yazıya bir şeyler yazdı
Trade Mad
1 1 Trade Mad

Eskiden bi soru sorardınız. Şimdi sadece hediye seçiyoruz :))

2 2 Serzen Serzen

Yanlış cevap veren kimse olmuyor *muş; google bilir. (:

Serzen, Carandiru (2003) filmine bir şeyler yazdı
Serzen
Serzen

Bu filmde geçen olayların gerçek olduğunu düşündükçe; insan ürperiyor.
İzlenip ders çıkartılması gereken yapıtlardan.

  • toplam: 335 kayıt