Min Dît / The Children of Diyarbakir (2009)

(2009)

6.4 / 10
48 kişi puan vermiş

Dram | 102 dakika

Vizyon tarihi: 02 Nisan 2010IMDB Puanı: 8.00

Dil: Kürtçe | Türkçe

Yapım: 2009 | Almanya | Türkiye

Yönetmen: Miraz Bezar

Senaryo: Evrim Alataş (+2)

Başroller: Senay Orak, Muhammed Al, Hakan Karsak

Diyarbakır’da çekilen ve çatışmalı dönemde anne babasını kaybeden iki çocuğun dünyasını konu alan “Min Dît” isimli Kürtçe film, dünya prömiyerini San Sebastian Film Festivali’nde yaptı, bir çok uluslararası ve ulusal festivalde yer aldı.


Diyarbakır Batman yolunda, karanlık bir Mayıs gecesinde, on yaşındaki Gülistan’ın ve kardeşi Fırat’ın hayatı acı bir şekilde değişir. Gazeteci olarak çalışan babaları ve anneleri çocukların gözleri önünde öldürülürler. Geriye sadece Gülistan, Fırat ve annelerinin kollarında ağlayan altı aylık kız kardeşleri Dilovan kalır. 

Çocukların tek akrabaları teyzeleri olan Yekbun’dur. Ama kısa bir süre sonra teyzeleri de kaybolunca, Gülistan ve Fırat, tamamen kendi başlarına kalırlar. Parasızlıktan evin eşyalarını satmaya başlayan çocuklar, evin kirasını ödeyemeyince Diyarbakır’ın sokaklarında yaşamaya başlarlar. 

Eski hayatlarından tek geriye kalan, annelerinin onlara kendi sesiyle kayıt etmiş olduğu bir Masal kasetidir. Masal “Zilli Kurdu” anlatır.


KADRO
YORUM YAZ
YORUMLAR (14)
en beğenilen 3 yorum gösteriliyor, tüm yorumları okumak için tıklayın.
absolem
1 2 absolem

tarafsız olmadığı son derece ayyuka çıkmış yoğun ajite unsurları barındıran gerçekten ırak bir yapım olmuş... kendini bilmez vizyonsuz eğriyi doğruyu ayrıştırmaktan bi'haber enternasyonalist olma gayreti içindeki güruh tarafından malzeme ve refere edilecek olan filmdir ayrıca...

dogu_yilmaz
1 2 dogu_yilmaz

min dit filmini izledıkten sonra 1 kaç saat sonra bile kendıme zor gelebıldım şahane muhteşem hem sanatsal hem polık fılm açısından çok buyuk başarılı 1 fılm bende o topraklardan dogup buyuyen 1 olarak MİN DİT fılmi mılyonları anlatn 1 fılm olrak ta çok başarılı fılmde emegı katsıkısı olan herkese bizlere bu fılmi kazandırdıkları için tşk.lerımı bıldıyorum

1 1 muhammed-al muhammed-al

tşkrlr ilginizden dolayı

keanureeves
1 1 keanureeves

Film ajitasyon sanatını iyi kullanmış.
Şerefli Türk askeri ve komandosuna katil damgası yapıştıran, özgür Kürdistan türküleri söyleyen, savaş uçakları sesini vererek bizi bombalıyorlar imajı veren, köylerde Türk askeri zulüm yaptı diyen böyle bir film ülkemiz toprakları üzerinde(Altın Portakal'da) özel ödül almış ya artık pes diyorum. Hani Türklerin Ermenileri katlettiği bir film yapılsa eminim ona da ödül verir bizim sözde kendine film aydını, eleştirmeni diyen gerzekler.
Almanca dublaj gerçekten saçma olmuş.
1/10

FACEBOOK ÖNERİLERİ