Cannes'da Bunlar Kaçmaz!

Cannes'da Bunlar Kaçmaz!

  • DOSYA

Bu senenin Cannes film seçkisi ile hepimiz sinema üzerine ezberlerimizi yeniden sorgulayacağız. Salma Hayek’i fantastik bir korkuda izlemek yeni Pixar filmiyle coşmak isteyene de bir koltukluk yer var festivalde. İşte size bu sene festival kapsamında gösterilecek 53 filminden en çok tartışılacak 7 film.

 


Inside Out


“Pixar artık bozdu” diyenlere inat dolu dolu bir Inside Out ilk olarak Cannes’ta meraklısıyla buluşacak. Küçük bir kızın çeşitli ruh hallerinin girdiği karmaşayı anlatan filmin yönetmeni Monsters, Inc. Ve Up filmlerinin yönetmeni Pete Docter. Merakımız bol, heyecanımız dolu dolu.

 


The Tale of Tales


İtalyan yönetmen Matteo Garrone’nin yeni filmi The Tale of Tales ile korku ve fantezi konusunda kendimizden geçeceğimiz aşikar. İki kere Grand Prix kazanmış yönetmenin yeni filminde Salma Hayek ve John C. Reilly var. Filmin yönetmenin ilk İngilizce çekilmiş filmi olduğunu ve bütçesinin 14,5 milyon dolar olduğunu da belirtelim.

 


Amy


Biraz da belgesel... 27 yaş lanetinin kurbanı müzisyen Amy Winehouse’un hayatını anlatan film, efsanenin ardındaki kadını bize bu sefer duyguları ve korkuları olan bir insan olarak sunacak. Winehouse Ailesi film ile ilişkilerinin olmadığını söylüyorlar ama biz yönetmen Asif Kapadia’nın Amy’e hakettiği saygıyı göstereceğine eminiz.

 


Cemetery of Splendour


Bir kez daha gerçekle fantezinin harmanlandığı bir filmle karşı karşıyayız. Bu hakkında çok az şey bildiğimiz Tayland yapımı projede  orta yaşlı bir kadının uyku hastalığından muzdarip bir askeri sağlığına kavuşturmak için gösterdiği çabayı izleyeceğiz. Bol bol rüya sekansına hazır olun.

 

 


Love


Bu senenin en merak edilen filmlerinden biri de yönetmen Gaspar Noe’nin erotizmin zirvesine çıkacak projesi Love. İki genç kadın ve bir erkeği konu alan melodrama hakkında çok az bilgimiz var ama Enter the Void ile Irreversible’ın yönetmeninden bahsediyorsak Love’ın ardından hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

 

Sea of Trees

 

Matthew McConaughey durdurulamıyor! Gus Van Sant yönetmenliğindeki The Sea of Trees kendisini göreceğimiz son projesi. Gus Van Sant 2007’de Paranoid Park ile yarışmıştı en son Cannes’da. Kendisi 2003’te Elephant ile ödülü kapmıştı. Sea of Trees’te intihara meyilli Amerikalı (McConaughey) , intihar ormanı denen bir yere doğru gitmektedir, burası Japonya’da Fuji dağlarının yakınında bir yerdir. Burada kendisini öldürmek istemektedir. Oraya vardığında Japon biriyle tanışır (Ken Watanabe), o da aynı sebeple oradadır. Naomi Watts filmde McConaughey’nin eşini canlandırıyor.

 


 

Sicario


Kanadalı yönetmen Denis Villeneuve, Ryan Gosling’in de yer alacağı konuşulan yeni Blade Runner projesi öncesi Cannes’da son filmini yarıştıracak. Genç bir kadın FBI ajanı (Emily Blunt)’nın yaşadıklarına odaklanan filmde Josh Brolin ve Benicio Del Toro gibi isimler de var. Filmin görüntü yönetmeni Roger Deakins ise, heyecanımızı daha da artırmak için bir etken daha.

YORUM YAZ
YORUMLAR
henüz hiç yorum yapılmamış