Sinemada Anneler ve Çocukları!

Sinemada Anneler ve Çocukları!

  • DOSYA

Bugün annelerimizin günü, anne-çocuk ilişkisinin masaya yatırıldığı şu 12 film geldi bir solukta aklımıza, siz de bu konuda sizi etkileyen filmleri yorumlara yazabilirsiniz.


Stepmom

Isabel (Julia Roberts) annelik konusunda oldukça başarısız genç bir üveyannedir. Yaşı, işi ve statüsü gereği kariyerini korumak içgüdüsüyle yaşamaktadır. Kocası Luke (Ed Harris), Jackie’nin (Susan Sarandon) eski kocasıdır. Jackie, geç yaşta anne olmuştur ama çok iyi bir annedir.Babalarının anneleriyle yeniden birleşmesini isteyen çocuklar, Isabel’in hayatını mahvetmek için ellerinden geleni yaparlar. 

 


 

Mermaids

Özgür ruhlu bir kadın olan anne Rachel, yahudi olmasına aldırmadan rahibe olmayı kafaya koymuş ve hormonları çıldırmış durumdaki ergen Charlotte ve 9 yaşındaki yüzme şampiyonu Kate. Anneyi Cher, ablayı Winona Rider ve küçük kardeşi Christina Ricci canlandırdığında, elbette ortaya izlemesi müthiş keyifli ve unutulmaz bir film çıkıyor.

 


Kızım Olmadan Asla

Amerikan vatandaşı Betty ve kızının kocasından ve İran’dan kaçışlarını konu alan filmdir. Yıllardır evli olan İranlı doktor Mudi ve Amerikalı Betty Mahmudi Amerika’da yaşamaktadırlar. Mudi Betty Mahmudi’yi İran’a ilk defa gitmeye ikna eder. Kocasının ailesi fanatik muhafazakar Müslüman bir ailedir. Tatillerinin sonuna doğru Betty’nin kocası işinden kovulduğunu ve artık Tahran’da yaşıyacaklarını Betty’e söyler. Kocasının birdenbire tüm davranışları değişmiştir. Betty’i döver, kredi kartlarını, parasını, kimliğini alır. Betty ve kızı artık birer tutsağa dönüşmüştür. Büyükelçilikle temas kurmaya çalışsa da kocası bu duruma engel olur.  

 


Ben Kendim ve Annem

Bayan Gallienne üç oğluyla yaşayan huysuz bir kadındır. Çocuklarından ikisini ’oğlum’ diyerek severken Guillaume’a ismini kullanarak seslenmektedir. Guillaume büyüyüp olgunlaştıkça yaşadığı bir dizi olayın da etkisiyle kendi kimliğini aramak için yola çıkacaktır. 

 


Artificial Intelligence

21. Yüzyılın ortalarında bir mucit, kendi varlığından haberdar olan yeni bir tür bilgisayar geliştirir. Bu icadın temel amacı, kendini insan yerine koyarak, insanlığın ortak sorunlarına çözüm bulmasıdır. Yapay zeka çeşitli robotlara monte edilir. Bunlardan biri, bir çocuk formundadır. İsmi David (Haley Joel Osment)’tir. David kendisini evlatlık olarak alan zengin bir aileye verilir. Sonradan ailenin ümit kestiği hasta çocukları Martin iyileşir ve eve döner. Artık David’e ihtiyaç kalmamıştır. Anne Monica David’i  bir ormana bırakır ve kaçar. David’in ise duyguları vardır. Basit bir makineden daha fazla birşey olup olamayacağını yolda karşısına çıkanlarla anlayacaktır.  

 


Mother&Child

Naomi Watts, Samuel L. Jackson, Kerry Washington gibi yıldız oyuncuların bir araya geldiği, üç kadının kesişen hayatlarını konu alan dokunaklı bir dram: Gabriel Garcia Marquez’in oglu Rodrigo Garcia’nin son filmi, kadınlık ve annelik kavramlarını mercek altına alıyor.

 


Mother

Uzun süre önce dul kalan bir anne, oğlu Do-joon ile birlikte yaşamaktadır. 28 yaşındaki Do-joon utangaç ve sessiz bir delikanlıdır. Korkunç bir cinayetin ardından, çaresiz durumdaki genç adam birinci derece şüpheli olur. Aleyhinde sağlam bir kanıt yoktur, ama suçsuzluğunu kanıtlayamadığı için polis suçu Do-joon’un üstüne atar. Başka seçeneği kalmayan anne, oğlunun suçsuzluğunu kanıtlamak için devreye girer. 

 


We Need To Talk About Kevin

Eva, Kevin’a hamile kaldığı gençlik yıllarında bütün kariyer planlarını ve hedeflerini bir kenara koyarak çocuğunu dünyaya getirmeye zorlukla karar verir. Fakat annenin verdiği bu zor karar Kevin’in çocukluk yıllarından itibaren hayatlarını ters yönde etkilemeye başlar. 

 

Anneler Günü

Testere serisi yönetmenlerinden Darren Lynn Bousman’ın  korku/gerilim türündeki filmi Anneler Günü kafayı yemiş bir anne ile soyguncu çocuklarının mutlu Amerikan orta sınıfına mevcut çiftleri, kendi evlerinde terörize etmesini konu alıyor.

 


The Single Moms Club

Çocuklarının okulunda yaşanan bir hadiseden sonra biraraya gelen, farklı kesimlerden gelmekte olan anneler, bir kulüp kurmaya karar verirler böylelikle ortak dertlerini çözebileceklerdir.  


Mommy

Sevilen genç yönetmen Xavier Dolan’ın filminde genç anne Diane üç yıl önce kocasını kaybetmiş, tek oğluyla hayatta ayakları üstünde duran 48 yaşında bir kadındır. Sadece geçinebilecekleri kadar parayı kazanabilmek için elinden geleni yapan Diane, 15 yaşındaki oğlu Steve’in hiperaktivite ve dikkat bozukluğu hastalığı nedeniyle çok zor zamanlar geçirmeye başlar.

Annemin Şarkısı

2014 Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivalinden birçok ödülle dönen filmde yaşadıkları köyden mecburen İstanbul’a göçen bir anne-oğulun yerleştikleri Tarlabaşı semtinden  de kentsel dönüşüm projesiyle çıkmak zorunda kalışını, Ali’nin annesi Nigar ile bu zorlu süreçte ilgilenmesini anlatıyor. Çekimleri İstanbul ve Doğubeyazıt’ta gerçekleştirilen filmde Feyyaz Duman, Zübeyde Ronahi ve Nesrin Cavadzade rol alıyor. 

YORUM YAZ
YORUMLAR
henüz hiç yorum yapılmamış