Röportaj: Vahit Tansoy

Röportaj: Vahit Tansoy

  • DOSYA

Vahit Tansoy…  İstanbul Film Festivali deyince akla gelen ilk isimlerden biri o… Antalya’da yaşıyor ama çeyrek asırdır ara vermeden festivali takip ediyor. Tam bir sinema aşığı… Yıllar önce cebindeki az bir parayla Antalya’dan İstanbul’a gelip neredeyse tüm filmleri izlemesiyle tanındı. Ucuz otellerde kalıyor, günü bir simit ile geçiriyor ama tüm filmleri izliyordu. Yıllar sonra Şakir Eczacıbaşı’nın dikkatini çekti, "ömür boyu bilet" hakkı kazandı. Bu yıl da fuayenin en renkli simalarından biri olarak festivaldeki yerini aldı. Biz de kendisine sorduk, "bu yıl nasıl geçti festival?"


Gizem Ertürk: Vahitciğim, öncelikle bu festivaldeki kaçıncı yılın?


Vahit Tansoy: Bu sene festivaldeki 26. senem…

 

Bu yıl kaç film izledin?


Tam 65 film!

 


Haydi o filmlere konu olacak festival hikayeni bir kere daha dinleyelim…


İlk festival maceram o zamanki adı olan "sinema günleri" ile başladı. Hiç bilmediğim yönetmenleri, ülke sinemalarını o zaman tanıdım ve hayran olmuştum. 18 sene boyunca çeşitli zamanlarda İstanbul Film Festivali’ ni takip etmeye başladım. 2007 yılında İKSV’nin dikkatini çektiğim için rahmetli Şakir Eczacıbaşı bey tarafından kapanış gecesi böyle bir ödül ile taçlandırıldım. Dünyada ve Türkiye’de bir ilk oldu bu ödül… Bundan dolayı çok mutluyum.

 

Festivalin sembollerinden, fuayenin olmazsa olmazlarından biri olmak nasıl bir duygu?


Festival zamanı sinemalar arası koşturmak, filmlere yetişmek, mola zamanları diğer seyirciler ile film sohbetleri kritkleri yapmak, her zaman aynı yüzleri gördüğümüz zamanki mutlululuğumuz, hepsi o kadar güzel ki...Filmler kadar bu koşuşturmayı da özlüyorum.

 


Festivalde bir günün nasıl geçiyordu?


Sabah erken kalkmak , sert bir kahve ile kendime gelmek ve koşarak istiklale gitmek… Sabahın erken saatlerinde işe gitmeye çalışan uykulu insanları Atlas Sineması’nın önünde izlemek.. Ardından akşama kadar filmlere girmek, film araları sohbetler, kahveler, yemekler… Uzun aralarda sergiler, müzeler… Akşam tatlı bir yorgunluk ile hemen yatak :)


Bu yıl favori 5 filmin hangileri oldu?


1.Postacının Beyaz Geceleri
2-Aşk zahmetli iştir
3-Mahkeme
4-Sedef düğme
5-Bodrumda

 


En kötü 3 film desem?


Taksi, Prens ve Kaplanlar.

 


Bu yıl senin için festival nasıl geçti?


Bu yıl festival benim açımdan çok güzel geçti çok iyi filmler izledim. Dostlarla birlikte oldum. Üzücü olan tek sansürdü…

 


Evet, festival adeta yarım kaldı…


Hiçbir zaman sanatta sansür olmamalı… Yıllardır İstanbul Film Festivali’nde asla sansür olmadı, tüm filmleri kesilmeden izledik. Fakat bu sene anlayamadığım bir şekilde böyle tatsız bir olay yaşandı ve festival tarihinde bir ilk oldu. Birçok film ve belgeselin çekilmesi ve biz sinemaseverleri bunlardan mahrum etmeleri üzücüydü. Tüm Türk filmleri festivalden ve gösteriminden çekildiler, fakat sonrası daha da kötüydü… Festivalden çekildiler ama sonradan filmlerini vizyonda gösterime soktular. Yani verdikleri sözün arkasında durmadılar.

 

İstanbul Film Festivali deyince aklına ilk ne geliyor?


Türkiyedeki en iyi film festivalidir benim için. Doyurucu, güzel ve uzun.. Her zaman hayatımda olsun ve hiç çıkmasın. Yaşasın Sanat Yaşasın Sinema :)

 

YORUM YAZ
YORUMLAR
henüz hiç yorum yapılmamış