Portre: Monty Pyhton'un Dahi Çocuklarından Terry Gilliam

Portre: Monty Pyhton'un Dahi Çocuklarından Terry Gilliam

  • PORTRE

 

Bu hafta vizyona girecek The Zero Theorem / Sıfır Teorisi filminin yönetmeni Terry Gilliam günümüz sinemasının en güçlü hikaye yazarlarından biri. Vietnam dönemi sonrası Amerikan değerlerinden bezip, soluğu İngiltere'de alan Gilliam efsane komedi topluluğu Monty Python's Flying Circus'ta uzun bir süre animatörlük yaptı. 1974'te animasyondan teatral çalışmalara geçiş yaptı ve bu çalışmalarında da önemli başarılara imzasını attı. 
 
Sıfır Teorisi'nde Christopher Waltz ve Matt Damon gibi isimlerle çalışan Gilliam adından daha sıkça söz ettirecek gibi. 35 yıllık yönetmenlik kariyerinde 12 adet uzun metraj filme imza atan yönetmenin diğer filmlerine bir bakalım.
 
11. The Brothers Grimm / Çılgın Kardeşler, 2005
 
 
Gilliam 2005'te çıkardığı en az ilginç olan iki filmiyle üretken, fakat pek de başarılı olmayan bir sene geçirdi. Çılgın Kardeşler'de Matt Damon, Heath Ledger ve Monica Belluci gibi yıldızlar oynadı. Damon ve Ledger kasaba halkını efsunlu yaratıklardan koruyan masal toplayıcılarını canlandırıyordu. Filmin başarısızlığı ise yönetmen Gilliam'a sık sık müdahalelerde bulunan stüdyo şefi Harvey Weinstein'a yüklendi. Film için ayrılan bütçe çok fazlaydı. 
 
10. Tideland / Kabuslar Diyarı, 2005
 
 
Gilliam'ın 2005'teki şansızlığı bir eroinman, onun sorunlu kızı, yıkık dökük bir çiftlik evi ve bazı tuhaf komşuları barındıran bu fantaziyle devam etti. Başroldeki Jeff Bridges tam onluk bir rolle, hikaye ise tam Gilliamlıkdı. Küçük kızın garip huyları ise kesinlikle görülmeye değer. 
 
9. Jabberwocky, 1977
 
 
Kutsal Kupa'yı Terry Jones'la yönettikten sonra Gilliam tek kişilik bir yönetmenlik girişiminde bulunmak istedi ve ortaya bu anlamsız ve satirik yaratık filmi çıktı. Filme ismini veren Jabberwock yaratık kostümüyle geri geri yürüyen bir oyuncu tarafından canlandırıldı. Filme hantallığını veren yegane unsur da bu görüntüydü.  Filme gelen eleştiriler türlü türlüydü fakat yönetmenin üslubunu yakalamaya başladığı ilk film Jabberwock'du.
 
8. The Adventures of Baron Munchausen / Baron Munchausen'in Maceraları, 1988
 
 
Bu filmde de Gilliam yine ustalaştığı gerçekliğe dayanan hayal gücünü kullandı. 18. yüzyıl sonlarında fantastik bir dünyada yaşan yaşlı Baron Munchausen, kuşatma altındaki bir şehri kurtarmak için tehlikeli bir yolculuğa çıkar; bu yolculukta ona ilginç özellikleri olan bir grup adamı da eşlik eder. Gilliam bu filmde savaş topuyla gökyüzünde yolculuğa çıkan baronla yine tuhaf unsurlar kullandı.
 
7. The Imaginarium of Doctor Parnassus / Dr.Parnassus (2009)
 
 
Gilliam'ın şansı bir film yapımcısı olarak pek de yaver gitmedi. Dr. Parnassus'daki rolünün çekimlerini daha bitiremeden Heath Ledger hayata veda etti ve bunun üzerine de Gilliam Ledger'ın karakterini baştan ele almak zorunda kaldı. Bunun için filmdeki diğer isimler Johnny Depp, Colin Farrell ve Jude Law kayıp olan yerleri doldurmaya çalıştı. Filmdeki ana tema yaşlanma ve hatıra üzerineydi.
 
6. The Fisher King / Balıkçı Kral, 1991
 
 
Gilliam'ın 1988'le 1998 yılları arasındaki 5 harika filminden sonra bu film biraz hayalkırıklığı olmuştu. Fakat yine de hayata ve ikinci şanslara olan şiirsel yaklaşımı nedeniyle film yine de bir şekilde güzeldi. Özellikle Robin Williams'ın canlandırdığı evsiz deli adam tiplemesi ve onun başına gelenlerle güzel ve dokunaklı bir filmdi Balıkçı Kral.
 
5. Twelve Monkeys / 12 Maymun, 1995
 
 
Ölümcül bir virüsün pençesindeki gelecek bir toplumda, az sayıda bir insan yeraltı barınaklarında hayatlarını sürdürebilmektedirler. Bu arada da insanlar zamanda yolculuk yaparak, bu hastalığa bir çözüm yolu bulmaya çalışır. Başrollerde Bruce Willis ve Brad Pitt'in olduğu film şaşırtıcı hikayesiyle izleyiciyi ekrana kitliyor. 
 
 
4. Monty Python and the Holy Grail / Kutsal Kupa, 1974
 
 
Gilliam'ın Terry Jones'la birlikte yönettiği Kutsal Kupa, kara mizahın mükemmel örneklerinden biri. Gilliam, filmdeki animasyonların yaratıcısıydı. Filmin bütçesinin düşük oluşu filme dahiyane bir mizah unsuru eklenmesine sebebiyet verdi: filmde gerçek at yerine, onun nal seslerini çıkartması için hindistan cevizleri takırdatıldı, ki bu unsur filmdeki absürtlüklerden sadece biri. Yalnız filmin absürtlüğü sizi yanıltmasın, absürt unsurlar filmi politik açıdan kuvvetlendirmede oldukça kuvvetli oldu. Kral Arthur'u konu alan film, Batı mitinin alaycı bir eleştirisiydi. 
 
3. Time Bandits / Zaman Haydutları ,1981
 
 
Gilliam'ın Michael Palin'le birlikte yazdığı bu film, yatak odasında bir zaman tüneli keşfeden ve tüneli kullanarak değişik tarihi zamanlarda bulunan küçük bir çocuğun başka bir grupla yaşadığı zaman yolculuğunu konu alıyor. Film Monty Python mizahıyla "gerçeğin doğası", "şeytan sorunu" ve "Tanrı'nın insanlıkla ilişkisi" gibi konuları harmanlıyor. Sürpriz sonuyla hafızalarda yer edinen bu film, Gilliam'ın zekasını ortaya koyan türden.
 
2. Fear and Loathing in Las Vegas / Vegas'ta Korku ve Nefret 1998)
 
 
Gilliam bundan daha karanlık, daha çılgın ve daha tutkulu bir film yapmamıştı. Hunter S. Thompson'un kitabından uyarlanan filmde Johnny Depp ve Benicio Del Toro ikilisi harika bir performans sergiledi. Gişede umduğunu bulamasa da film, Gilliam'ım kariyerinin temel yapıtaşlarından biri oldu.
 
1. Brazil, 1985
 
 
George Orwell romanı 1984'ün Monty Python versiyonunu hayal edin. Gilliam'ın bu bilim-kurgusu bir başyapıtın nasıl olması gerektiği hakkında size kesinlikle bir fikir verecek. Yönetmen Gilliam ve dağıtımcı Universal Pictures arasında filmin Amerika'daki gösterimi hakkındaki anlaşmazlık, film hakkında çok konuşulmasına neden oldu; fakat neyse ki sonunda kazanan taraf Gilliam'dı. Teknik, entelektüel ve sanatsal anlamda Brazil, fantastik sinema türünün en önemli örneklerinden biri. 
YORUM YAZ
YORUMLAR
henüz hiç yorum yapılmamış