2013 Festival Raporu: Lale’ye Bir Adım Kala

2013 Festival Raporu: Lale’ye Bir Adım Kala

  • YAKIN PLAN

32. İstanbul Film Festivali’nde Ulusal ve Uluslararası Yarışma’nın sonuna yaklaştık. Bu yıl her zamankinden farklı olarak Pazar, yani festivalin son günü yapılacak olan kapanış töreninde açıklanacak ödüller için jüriler bugün Kelebeğin Rüyası’nın gösteriminden sonra toplanacak ve bir karara varacak. Peter Weir’ın başkanlığını yaptığı Uluslararası Yarışma jürisi Altın Lale ve Jüri Özel Ödülü’ne karar verirken; Tayfun Pirselimoğlu’nun başkanlığındaki Ulusal Yarışma jürisi ise pek çok kategori üzerinde fikir birliğine varmaya çalışacak.

 

Onur Ünlü Geceyi Aydınlattı

 

 

Merakla beklenen yerli filmlerin görücüye çıktığı ve yoğun bir katılımla gerçekleştirilen gösterimler içinde özellikle Onur Ünlü’nin Sen Aydınlatırsın Geceyi filminin galasının büyük bir ilgi gördüğünü belirtmemiz gerekiyor. Ünlü’nün çeşitli mecralarda, vizyona sokmayı düşünmediğini açıklaması da filme olan ilgiyi daha da artırmış gibi gözüküyordu. Garip anlatım tercihleri ve absürt mizah duygusuyla son dönem yerli sinemanın en yaratıcı isimlerinden birisi haline gelen Ünlü’nün şu ana kadar çıkardığı en iyi işlerden birini seyrettik. Stilize siyah beyaz görüntülerinin dışında, açıklamaya çok da girişmediği şaşırtıcı karakterler ile süper güçler üzerinden ağır sembolik bir iş çıkarmasına rağmen seyirciyle bu denli buluşmayı başaran bir filme de zor rastlarız muhtemelen. Ünlü’nün zengin diyalogları ve oyunculardan üst kademede performans çıkartmasına elbette alışığız ancak muhtemelen reji masasından işe bakınca da Sen Aydınlatırsın Geceyi’nin Ünlü’nün en özene bezene çektiği iş olduğunu söyleyebiliriz. Ancak ne kadar beğenilirse beğenilsin filmin jüriye biraz fazla yabancı gelebileceği de kuliste konuşulanlar arasında. Büyük ödül için filmi tahmin etmek oldukça iddialı olacaktır ama yan ödüllerden birisi, halk jürisi ödülü veya özellikle FIPRESCI jürisini göz önünde bulundurduğumuzda filmin adını kapanış töreninde duyma olasılığımızın yüksek olduğunu belirtelim.

 

Yarışmanın son günü gösterilecek olan Soğuk ve aynı zamanda Uluslararası Yarışma’da da yarışan Kelebeğin Rüyası ise elbette yine seyirciden yoğun ilgi gören filmler arasında. Ancak kulislerde jürinin de bu filmlere mesafeli davranabileceği tahminleri yapılıyor. Özellikle Yozgat Blues ve Köksüz’ün baskın bir şekilde adından bahsettirdiği tahminler muhtemelen kapanış gecesinde de doğru çıkacak. Bunun yanında Lusin Dink’in ilk filmi olan Saroyan Ülkesi ve deneyimli yönetmen Derviş Zaim’in çokça beğenilen Devir’inin de bir şekilde gecede adının geçmesini bekliyoruz.

 

Erkekler Kapışıyor.

 

 

Bu sene Ulusal Yarışma’nın en ilginç taraflarından birisi hemen hemen her filmdeki erkek oyuncuların ödüle layık çok güçlü performanslar çıkarmış olması. Soğuk’ta harika bir karakter yaratan Ahmet Rıfat Şungar; Karnaval’ın lokomotifi durumunda bütün filmi sırtlayan Serdar Orçin; çok zor bir karakteri müthiş bir tutarlılıkla ete kemiğe büründüren Ali Atay; Özür Dilerim’le ailesine bağımlı yaşamak zorunda kalan özürlü performansıyla bir an bile inandırıcılıktan kopmayan Güven Kıraç ve perdede kusursuz bir şov yapan Kıvanç Tatlıtuğ da Kelebeğin Rüyası ile ödül peşinde koşacak. Ancak bizce gecenin şanslı erkeği bu yıl festivalde üç filmde birden izlediğimiz Ercan Kesal olacak. İnsan Hakları yarışmasında yer alan Küf, Ulusal Yarışma’daki Sen Aydınlatırsın Geceyi’yle de göz dolduran Kesal, hikayenin tam merkezine oturduğu ve filmin en büyük albenisine dönüştüğü performansıyla Yozgat Blues’la gecenin galibi olacak yüksek ihtimalle.

 

 

Kadın oyuncu konusunda ise ilk bakışta çokça başrole rastlamak mümkün değil ancak Ulusal Yarışma’da ‘başrol ve yardımcı’ ayrımının olmaması da önümüze pek çok iyi performansın burada göz önünde bulundurulmasına da olanak sağlıyor. Köksüz’den Ahu Türkpençe ve Lale Başar; Yozgat Blues’dan Ayça Damgacı; Karnaval’la İpek Bilgin ve Tülin Özen; Soğuk’la Ezgi Mola ve Şebnem Bozoklu; Sen Aydınlatırsın Geceyi ile Demet Evgar, Damla Sönmez ve bir mafya babasını şaşırtıcı bir inandırıcılıkla canlandıran Ayşenil Şamlıoğlu ile Hayatboyu’nun merkezine oturan Defne Halman adı geçebilecek isimler arasında. Yine de yukarıda yazdığımız kalabalık liste içerisinden festival kulislerindeki favorileri eleyecek olursak Defne Halman ve Lale Başar’ın bir adım öne çıktığını söyleyebiliriz.

 

Canlı olarak NTV’den yayınlanacak olan 32. İstanbul Film Festivali kapanış töreni 14 Nisan Pazar akşamı Cemal Reşit Rey salonunda gerçekleşecek. Özellikle jürideki isimlerin çok farklı alanlardan olması da bayağı bir sürprizle karşılaşabileceğimizin habercisi.

 

Twitter: @cambelboy

YORUM YAZ
YORUMLAR
henüz hiç yorum yapılmamış