Hollywood Maskeli Balosunun Kıdemli İsmi: Sean Penn

Hollywood Maskeli Balosunun Kıdemli İsmi: Sean Penn

  • PORTRE

Hollywood bir maskeli baloysa Sean Penn kesinlikle bu balonun en etkili isimlerinden biri!


Girdiği rollerin gerçekçiliği tartışılmaz olan bu adam, hafta sonu vizyona girecek ‘’Olmak İstediğim Yer’’ filminde rock yıldızı Cheyenne rolüyle karşımıza çıkacak. Filmdeki görüntüsüyle tamamen farklı bir imaj çizen Penn, bizi heycanlandıracak rollere devam edebileceğinin sinyalini de veriyor.


Sean Penn 17 Ağustos 1960 doğumlu. Annesi ve babasının sinemayla iç içe olmasından o da nasibini almış ve çocuk yaşlarda dönemin favori aygıtlarından ‘’ Süper 8’’ denen kameralarla ilk film çekimlerine başlamış. Biraz daha büyüyünce, içindeki sinema aşkına engel olmamış olacak ki, hukuk eğitimini yarıda bırakıp Los Angeles Repertory Theater’a oyunculuk eğitimi almak için başvurmuş. Başvurunun onaylanmasıyla da bugün açıkça gördüğümüz şekilde, aktris annesi Eileen Ryan ve yönetmen babası Leo Penn’in izinden gitti, oyunculuk ve yönetmenlik kariyeri başladı.


Profesyonel anlamda ilk oyunculuk deneyimini Barnaby Jones adlı dizide yaşayan Sean penn, 1982 yılında Fast Times at Ridgemont High filminde Jeff Spicoli karakteriyle üne kavuştu. O günden sonra da pek çok başarılı yapımda yer aldı. Filmlerinin birçoğunda karşımıza çıkan zor karakterlerin üstesinden geldi. Kariyerinin başlangıç yıllarında, özellikle, The Falcon and the Snowman’da canlandırdığı uyuşturucu müptelası devlet ajanı rolüyle büyük övgü kazandı.


1985 ile 1989 yılları arasında pop star Madonna ile olan evliliği bir süre boyunca magazin basınını besledi. İkili boşandıktan sonra Madonna’nın beğenilen albümü Like a Prayer’de bulunan Till Death Do Us Part isimli şarkı eski eşi Sean Penn’e yazılmıştı. Birlikteliklerini bir filmle sonsuzlaştırmak isteyen Sean Penn ve Madonna 1987 yapımı Shangai Surprise filminde rol aldı lakin, ne yazık ki, film büyük bir hüsran yaratarak gişede iflas etti.


Oyunculuğun yanında yönetmenlik yapma isteğiyle de yanıp tutuşan Penn yönetmenliğe 1991 yılında The İndian Runner filmiyle başladı. Öyle ki bir dönem oyunculuğu bırakıp yönetmenliğe ağırlık vereceğini belirten ciddi açıklamalarda bulundu. Ancak ona Oscar adaylığı da getiren Tim Robbins’in yönettiği Dead Man Walking filminde canlandırdığı idam mahkumu karakteriyle büyük beğeni topladı ve oyunculuga devam etme kararı aldı. 4 kez Oscar ödüllerine aday olan başarılı oyuncu ilk oscarını ise Mystic River ile kazandı.


Yüzümüze Dönüyoruz: Maskesiz Sean Penn’in Muhalif Yanı


Hollywood, bize tam olarak yaşayamayacağımız mutlulukları, acıları, aksiyonları yani kısacası her türden hayali yaşatan başarılı bir ütopya üretim merkezi. Sinemada geçirdiğimiz iki saatin sonunda bu merkezin dışına çıkıyor ve özümüze dönmüş oluyoruz. Oyuncular da aynı şekilde yarattıkları karakterlerden sıyrıldıklarında  Sean Penn gibi muhalif yanlarını gösterebiliyor.


Penn her zaman ABD yönetiminin muhaliflerinden biriydi. Irak, İran, Venezuela gibi ülkelere ‘’serbest muhabir’’ olarak ziyarette bulundu. Amerikan devlet politikasının yanlışlıkları üzerine ABD halkına yönelik bilinçlendirme çalışmaları yaptı. 18 ekim 2002’de 56 bin dolar harcayarak The Washington Post gazatesinde ABD Başkanı George W. Bush’a yazdığı, şiddetin sonlanmasını isteyen mektubuyla da siyasi çizgisini herkese açıkca gösterdi.


2008 yılında,  Amerika’da eşcinsel hakları savunan ilk politikacı olan ve bir süre sonra öldürülen Harvey Milk’in hayatını anlatan Milk adlı filmde Harvey Milk’i canlandırdı. Filmdeki başarısı ona ikinci oscarını kazandırdı.


2010 yılında Haiti’de meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremden sonra Haiti’ye gitti. Depremde yıkıntılar arasında yetim bir kız çocuğunun ve bir kadının hayatını kurtardı. Tüm parasını depremzedelere bağışladı. Arap baharı’nda ise Mısır’a, Tahrir  meydanına gitmekten çekinmedi.


Her yönüyle açık ve özenilen olmayı başaran bu adamı ’’Olmak İstediğim Yer’’ ile izlemeye devam edeceğiz.  Herkese keyifli izlemeler.

 

Sean Penn Fotoğraf Galerisi İçin Tıklayınız

 

Önemli Filmleri

Milk (2008) Харви Милк    
Çevirmen (2005) The Interpreter
Gizemli Nehir (2003) Mystic River
21 Gram (2003) 21 Grams
Benim Adım Sam (2001) I Am Sam
Ölüm Yolunda (1995) Dead Man Walking

 

Yönettiği Filmler

Into the Wild (2007)
11 Eylül (2002) September 11    
The Pledge (2001)
Tehlikeli Bekleyiş (1995) The Crossing Road   
The Indian Runner (1991)

YORUM YAZ
YORUMLAR
  • toplam: 1 yorum
countdown
countdown

Çok Başarılı Bir Kritik Olmuş.
Özellikle Madonna ile ilgili olan kısım dikkat çekici

  • toplam: 1 yorum