Leonardo DiCaprio

Leonardo DiCaprio
9.1 / 10
65 kişi puan vermiş

Yaş:43

Doğum tarihi: 11 Kasım 1974

Doğum yeri:Hollywood, Kaliforniya, ABD

Boy:1.83 m

Adını Leonardo Da Vinci'den alan yıldız oyuncunun babası George DiCaprio, çizgi roman dağıtıcısı; annesi Irmalin DiCaprio ise avukattır. Adam Farrar üvey kardeşidir. Daha bir yaşındayken annesi ve babası ayrılmışlardır. Leonardo henüz üç yaşındayken çok sevdiği çocuk programına çıkmıştır.

1989'da kariyerine Parenthood dizisinde Garry Buckman rolü ile başladı. Daha sonra Santa Barbara dizisnde Mason Capwell karakterinin genç halini canlandırdı. 1991-1992 yılları arasında Growing Pains dizisinde 22 bölüm Luke Brower olarak yer aldı. 1991 yılında Critters 3 isimli filmde Josh rolünde idi.

İki yıl sonra 1993'te Robert De Niro ve Ellen Barkin ile birlikte This Boy's Life isimli filmde yer aldı. Aynı yıl özürlü bir genci canlandırdığı What's Eating Gilbert Grape filmi ile 19 yaş 90 günlük iken En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscarı'na aday gösterildi.

1995 yılında The Basketball Diaries ve Total Eclipse filmlerinde yer almış, 1996 yılında Romeo + Juliet filminde Romeo'u canlandırmış ve Berlin Film Festivali'nde en iyi erkek oyuncuya verilen Silver Berlin Bear ödülünü kazanmıştır. Ayrıca filmden 147 milyon $ almıştır. Aynı yıl Marvin's Room filminde Meryl Streep ve Diane Keaton ile birlikte çalışmıştır.
1997 yılında Jack Dawson rolüyle Titanik filminde yer aldı. Film tüm zamanların en çok izlenen filmi olmuş, 11 Akademi Ödülü kazanmıştır. DiCaprio bu filmi ile Altın Küre'ye aday gösterilmiştir (En İyi Aktör - Drama).
1998 yılında The Man in the Iron Mask ve Celebrity, 2000 yılında The Beach ve 2001 yılında Don's Plum filmlerinde yer almıştır. Daha sonra 2002 yılında Martin Scorsese'nin yönettiği ve on dalda Oscar adayı olan Gangs of New York filminde ve yönetmeni Steven Spielberg olan Catch Me If You Can filmlerinde yer almış, Tom Hanks, Martin Sheen, Christopher Walken ve Amy Adams gibi oyuncularla birlikte rol aldığı bu filmdeki oyunculuğundan dolayı Altın Küre'ye tekrar aday gösterilmiştir.
2004 yılında bir başka Martin Scorsese filmi olan The Aviator filminde Howard Hughes'u canlandırmış ve Altın Küre kazanmıştır. Oscar, BAFTA, Screen Actors Guild gibi ödüllere aday olmuştur.

2006 yılında tekrar Martin Scorsese ile çalışmış The Departed filminde William M. 'Billy' Costigan Jr. karakterini canlandırmıştır. Screen Actors Guild, Altın Küre ve BAFTA ödüllerine aday gösterilmiştir. Aynı yıl Blood Diamond filminde Danny Archer rolü ile Oscar ve Altın Küre adayı olmuştur.

2008 yılında gösterime giren Sam Mendes'in yönettiği, Kate Winslet ve Kathy Bates ile birlikte rol aladığı Revolutionary Road filminde Frank Wheeler karakterini canlandırdı ve Body of Lies ile Freedom Within the Heart filmlerinde yer aldı. 2009 yılında Martin Scorsese filmi Shutter Island'de rol almıştır. 2010 yılında Christopher Nolan'ın son filmi Inception'da Cobb rolünü üstlenmiştir.

Aldığı Ödüller:
2010: Teen Choice Awards Shutter Island-Korku/Gerilim dalında en iyi aktör ödülü
2009: Nickelodeon Kids Choice Awards Big Green Help-En iyi çevreci ödülü
2005: Altın KüreGolden Globe - En İyi Aktör (Drama), Göklerin Hakimi
1997: Berlin Film Festivali Silver Bear - En iyi oyuncu, William Shakespeare's Romeo Juliet
1997: MTV Film Ödülleri - En iyi erkek oyuncu, Titanik
1993: National Board of Review - En iyi yardımcı oyuncu, What's Eating Gilbert Grape
1993: Los Angeles Film Critics - New Generation Ödülü, This Boy's Life ve What's Eating Gilbert Grape

MEDYA (20)
FİLMOGRAFİ (50)
tüm filmleri göster
YORUM YAZ
YORUMLAR (29)
en beğenilen 3 yorum gösteriliyor, tüm yorumları okumak için tıklayın.
memento mori
4 memento mori

Johnny Depp çılgın karakterleri çok iyi oynuyor. Matt Damon soğukkanlı karakterleri, Jude Law romantik karakterleri, Clooney patronları çok iyi kotarıyorlar. Tabi sadece bunları iyi bir şekilde kotarmıyorlar ama bakıldığında ilk göze çarpan bu oluyor. DiCaprio da psikolojik sorunları olan karakterleri çok iyi kotarıyor. Asi, başına buyruk, serseri ruhlu karakterlerde de oldukça başarılıydı.

A sınıfı aktörlerden bir tanesi. Damon, Depp'le birlikte en sevdiklerim arasında. Titanic'ten sonra ekseni kaydı ama sonra Scorsese'yle tanışmasıyla eksenini düzeltti. Gerçi onun yerinde kim olsa Titanic'in başarısından sonra feleği şaşar ve kibirlenirdi. Büyük bir başarı. En çok izlenen ve en Oscar ödüllü filmdi. Birden en popüler adam oluverdi.

Titanic'ten Önce (T.Ö. :)): Romeo Juliet, Marvin's Room, Total Eclipse, This Boy's Life'taki performansları iyiydi. Ama asıl başarısı Johnny Depp'i solladığını düşündüğüm What's Eating Gilbert Grape filmindeki Arnie adlı özürlü birisini canlandırışıydı. Ona yeteneksiz diyenler bir de bu filmde izlesinler. 19 yaşında Oscar'a yardımcı erkek dalında aday olmayı başarmıştı. De Niro'yla iki filmde çalışmıştı.
Titanic'te de iyiydi. Sonra başarısız işlerde rol alsa da Scorsese'yle tanıştıktan sonra önemli performanslar sergilemeye başladı. Aviator, Gangs of New York, Shutter Island ve Departed'taki performansları çok iyiydi. Aynı şekilde Blood Diamond, Inception, Revolutionary Road'taki performansları da öyle. Ayrıca çevreci oluşu ve kendisini star olarak görmemesi saygı duyulmasını hakkediyor.

A sınıfı aktörlerden. Bakalım ilerleyen yıllarda neler yapacak? Hoover'daki performansını çok merak ediyorum. Onu tekrar izlemek için 2012'yi beklemek gerekecek.

1 Kingwolf Kingwolf

Belki de Leonardo hakkında yazılabilecek en güzel yorumu yazmışşın. Tebrik ederim.

hülya güzel hülya güzel

güzel bir yazı olmuş eline sağlık. bunlara ek olarak şunu soyleyebilirim. akademi ısrarla Oscar a aday olarak göstermiyor. her yıl beklıyorum listede adını hiç göremiyorum.. nedeni çok merak ediyorum.. yani şimdi özellikle bu saydığın son filmlerdeki performansla neden odul alamasın ki.. ben ce bu işte başka birşey var.
Revolutionary Road çok bahsedilmeyen ve izlenmeyen bir film olabilir ama ben bu filmi de ordaki oyunculuğunu da çok beğeniyorum.

sinefanatik
2 sinefanatik

oyunculuğuna hayran olduğum bir aktör neredeyse her filmini soluksuz izledim

eldakalp
2 eldakalp

Oskar alamaması şaşırtıcı

Kingwolf Kingwolf

Kesinlikle haklısın. Bence Leo Akademiyi ikna edip oscarı aldığında ekran karşısındaki izleyenler ve codak tiyatrosundaki tüm ünlüler Leo yu ayakta alkışlayacaklardır.

İLGİLİ YAZILAR
FACEBOOK ÖNERİLERİ