Bir Ayrılık / Jodaeiye Nader az Simin (2011) - Yorumlar

(2011)

YORUM YAZ
YORUMLAR (10)
  • toplam: 10 yorum
nemsa
nemsa

Son zamanlarda izlediğim en iyi film en iyi senaryo.

Serzen
2 Serzen

Bir yönetmen düşünün; kendi toplum sorunlarını, icraa ettiği sanata nakış nakış işlesin.
Yönetmeniyle senaristi aynı olan bir filmii.. her bir replik için tüm dünya ile empati kurmuş gibi...

Seyir sırasında aklınıza gelebilecek tüm soruları karakterler üzerinden sorup; aklınıza gelmeyecek olan tüm sorulara kapı açarak, bütün bu soru işaretlerini size bırakıyor.

Son dönemlerde çok göremediğimiz; merak, ilgi ve hayranlıkla izlenilebilecek bir film.

3 Serzen Serzen

"Birini arkadan bıçakladığında, ucu er geç sana dokunacak bir döngü başlatmış olursun." demiş Oscar Wilde ve Asghar Farhadi burada ki 'bıçağı', 'yalan' sözcüğüyle değiştirip sanatını icra etmiş. Belki de O.Wilde'nin bıçağa yüklediği fiil sadece 'bıçak' değildir.

http://25.media.tumblr.com/tumblr_lv9xxi1cLY1qf4g0to1_r1_500.jpg

absolem
absolem

Hollywood filmlerine rakip olabilecek bir film.. ailevi bir meseleyi farklı bir boyutuyla işleyebilen iran yapımı dram filmi.. gizem olgusunu film boyunca insanda diri tutabilen bir yapım olmuş tavsiye ederim...

bahar81
bahar81

film biraz yavaş ilerlese de beğenerek izledim...

tedmosby1707
2 tedmosby1707

altı üstü iki evli insanın ayrılmasının sadece onlara değil çevrelerine de zarar vermesini anlatan hoş bir film. bir ayrılık kaç kişiyi etkiler? ayrılığın cezasını neden hep çocuklar çeker? ayrılmamak için fedakarlık yapmak zor mudur? gibi soruları film boyunca zihninde dolaşıyor insanın. ama filmin en büyük faydası insanların birbirlerine karşı ne kadar kolay yalan söyleyebildiklerini göstermesi ve yüzümüze tokat gibi çarpması. ve bu söylenen yalan büyüdükçe de müdahale şansının azalması kontrolden çıkması tüm bu olayların ortasında kalan iki küçük çocuğun yaşadıkları filmin evrensel olmasını sağlayan bir unsuru. hakimin çocuğa söylediği "Annen veya Babandan biriyle yaşayacağına dair karar vermen lazım onlar bu kararı sana bıraktı." sözü de ayrılıkta her zaman en zor kararın çocukta olduğunun altını çiziyor zaten... geçen sezonun en iyi filmlerinden birisiydi ve umarım oscar'da aday olduğu en iyi yabancı film ödülünü almayı başarır. 9/10

mrvkr
mrvkr

bana göre dört dörtlük bir film.

mdemet
3 mdemet

müthiş bir senaryo,müthiş bir kurgu ve harika bir film.sadece bir ayrılık deyip geçmeyin.film bir ayrılık kararından sonra ilgili veya ilgisiz kaç kişinin hayatının dramatik bir şekilde değiştiğini işliyor.tabiiki bu olay eğer iran gibi bir ülkedeyse çok daha farklı dramlar yaşanıyor.film o kadar güzel sizi sarıyorki ve olaylar o kadar farklı gelişiyorki ,karakterlerin zihninizdeki iyi ve kötü görüntüsü defalarca yer değiştiriyor.her karakterin kendi açısından haklı olduğunu seyirciye bu kadar güzel gösteren başka bir film hatırlamıyorum.filmin hem yönetmeni hemde senaristi olan genç sayılacak yaştaki iranlı yönetmen asghar farhadi yi kutluyorum.kısaca söylemek gerekirse herkesin seyretmesi gereken harika bir film diyorum.

Beydaba
2 3 Beydaba

"Annen veya Babandan biriyle yaşayacağına dair karar vermen
lazım onlar bu kararı sana bıraktı."

Sanırım bu dünya üzerinde bir çocuğa yapılabilecek en büyük haksızlık O nu yukardaki gibi bir tercihe zorlamaktır.Sonuçta madem ki anne ve baba beraber bu çocuğu yapmışlardır O nun büyüyüp gelişmesinde de beraber olabilmek için ellerinden gelenin fazlasını yapmaları gerekir.

Film kendi bakış açısıyla sosyal bir yara olan boşanma sorununu değişik bir yorumla aktarmaya çalışıyor.En son verilere göre ülkemizde boşanmalar artmaktayken evlenmeler azalmaktadır.Boşanmaların nedenleri değişik olmakla beraber parçalanan ailelerde en fazla acıyı çocukların çektiği kesindir. Filme göre yorumlayacak olursam: Simin,kendi kazancı ve eşinden ayrı yurtdışında daha bir rahat yaşam hayalleri olan bir bayandır.Kimsenin yanlış anlamamasını istirham ederekten şunu belirteyim yine istatiksel veriler ışığında konuşmak gerekirse kendince okumuş ve belli bir yere gelmiş bayanların boşanmaları normal ev hanımı olan bayanlara oranla daha fazladır.Bu yargıdan herhangi bir sonuca varmak istemiyorum herkes kendine göre yorumlayabilir haklı veya haksız ancak bu durumun yuvaların yıkılmasında rakamsal olarak fazla bir etkisinin bulunduğu bir gerçektir. Erkek tarafına bakacak olursak Nadeer i görürüz yani koca olan kişi.Aslında filmde anlatıldığı kadarıyla boşanma işinde pekte Nadeer'in suçu olmadığı kanısına varırsınız.Hasta olan babasına bakmak için karısıyla beraber yurtdışına çıkmak istemeyen bir erkek sonunda eşinin zorlamasıyla da olsa boşanmaya razı gelmek zorunda kalmıştır ki zannımcada o durumda olan bir erkeğin pekte tercih şansı kalmamaktadır.

Filmin nerdeyse tüm hikayesi Simin ile Nadeer arasındaki boşanma davasının onları nasıl bir maceraya sürüklediğidir.Zira kadının boşanma isteğinin beraberinde getirdiği zincirleme reaksiyon olayları hiçte tahmin edilemeyecek bir mecraya sürüklüyor.Ve asıl verilmek istenen mesaj en sonda Temreh'e yapılan teklif ve O nun gözlerinden süzülen yaşlarda gizlenmiştir.Son sahne bir çok şeyi açıklar türden.

Sosyal içerikli filmlerde İran sinemasının başarısı dünya tarafından kabul edilmiştir.Oyunculuk,senaryo,duru bir konudan güzel bir film çıkarma başarısı İran sinemasının artılarındandır.Şu an itibariyle imdb de 14.856 kullanıcı tarafından filme verilen puan 8.5 dur ki az buz bir puan değildir.Şahsım adına çok beğendiğim verdiği mesajlarla kişileri bazı adımları atmadan düşünmeye sevkedecek bir film olarak görüyorum.Türü seven arkadaşların filmi izlemelerini isterim. Puanım:8/10

Başka bir sinema sitesine tarafımdan yapılan yorumun kopyasıdır...O sinema sitesi kendini düzeltmeyene kadar orayı kullanmaya niyetim yok...

nuwandax
2 nuwandax

Orjinal ismi "Nadirin Simin'den ayrılışı" olan filmimiz sadece bir karı koca ayrılışın veya ayrılamama hikayesi değil aynı zamanda İran toplumunun orta ve alt sınıfın birbirinden kopuşu ve ayrılışını bir nevi resm ediyor. Oyunculuğun ve senaryonun mükemmeliğini en etkin biçimde değerlendiren yönetmen Farhadiye bravo. Festivalde izlediğim filmi ikinci kez seyrediceğim.

msadik
1 msadik

film altın ayı ödülü almış, en iyi kadın en iyi erkek ödülü..İran sineması, komşunun külünden öte...

film Türkiye'nin başkentinde gösterime girmiyor...

geriye tek şansımız kalıyor!

  • toplam: 10 yorum
ÖNERİLER