Baba / The Godfather (1972) - Yorumlar

(1972)

YORUM YAZ
YORUMLAR (95)
  • toplam: 95 yorum
tizep
1 tizep

Nihayet 5 parçaya bölerek bitirdim. Hafta sonu 3 saatli bu filmi tek seferde ikinci defa izledim. Böylesi daha iyiymiş. Efsane Marlon Brando ve veliahtı Al Pacino'nun başrollerde olduğu serinin bu ilk filmi tam bir kült. F.F. Coppola unutulmaz bir film armağan etmiş sonra ki kuşaklara. Neredeyse yarım asır önce çekilmiş ama hala ilgi odağı olabiliyor. Filmin kadrosu, replikleri ve müziği harika. Özellikle "ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım" repliği her aklıma geldikçe gülümsüyorum. Mutlaka izleyin.

Apostol
2 Apostol

Kocaman kayıp bir 3 saat...Yapıldığı dönemde işlediği konu itibariyle bir ilk ve de cüretkar bir mafya filmi , ama gerisi boş, gereksiz diyaloglar, süslemeler, durağanlık, konu çok basit, belk o zamanlar "vay anasını, mafya böyle bişeymiş demek ki" dedirtecek tarzda ama bugün için komik duran olaylar vs vs vs...O dönem çok beğenilmiş, çok popüler olmuş diye bugün aynı beğeni beklenilemez... Sadece "neymiş şu çok beğenilen "Baba" filmi" diye izlenebilir, yoksa gereksiz.

kantilator
3 kantilator

1972 yapımı bir başyapıttır efendim.Üç saat boyunca oyunculuk,yeraltı dünyası,ilişkiler hakkında ders veren filmdir.Sonrasında çekilen mafya filmlerine kaynaklık etmiştir.Marlon Brando başta olmak üzere diğer bütün oyunculuk döktürmüşlerdir film boyunca.The Godfather film müziğiyle de ayrı bir yerdedir.
Arşive konulası,dosta düşmana tavsiye edilesidir.

murathaan
1 1 murathaan

Benim Şahsi Görüşüm Bence İnsanoglu Bir Daha 'Baba' Gibi Bir Film Yapamayacak Bu Kalitede Olmayacak
Tabi Bu Benim Şahsi Görüşüm

ibrahim254
ibrahim254

Sinema deyince, film deyince aklıma nedense ilk olarak "Baba" gelir. Aslında nedeni ortada :)

murathaan
7 1 murathaan

Daha Bu Filmin Güzelligini Tabir Edecek Bir Kelime Çıkmadı esaretin bedeli Filmine Kat Be Kat Daha Üstün

daha önce yazılmış 5 cevap daha var. yüklemek için tıklayın.
2 DharmaProject DharmaProject

Al pacino'yu biliyoruz. Filmdeki diğer oyuncularda çok kaliteli. Oyunculuklar gerçektende iyi yani. Fakat ben bu kadar abartı nedir bu filmde onu anlayamadım. 10/8 yada 9 hakediyordur kabulüm ama dünyanın en iyi filmi vs. olayı göreceli bir kavram bence.

Duygu ve savaş filmlerini çok seven biri olarak pek etkilendiğimi söyleyemem. Yukarıda bahsettiğiniz Imdb'nin şişirmesi olayı bence bu filmde geçerli aslında. Ha şöylede bir gerçek var; Genelliğin çoğu ''çok iyi, dünyanın en iyi filmi'' falan diyorsa demekki ya biz filmden anlamıyoruz ya da siz.

3 murathaan murathaan

O Zaman Ona Bakarsa Bana Göre Dünyanın En İyi Filmi
Cinderella Man Filmidir
Dünyadaki Tüm Filmler Bir Tarafa Cinderella Man Bir Tarafa
Benim Şahsi Görüşüm Budur
Godfather Seriside Cinderella Man Filminden Sonra Gelir

yagmur ♕
2 4 yagmur ♕

al pacino var bir kere kotu olması gibi bir sansı yok bu filmin.. oyuncular efsane film efsane.. seyretsem mi diyerek düşünmeyin acın ve seyredin ... filmden anlayana şiddetle tavsiye edilir ;))

daha önce yazılmış 3 cevap daha var. yüklemek için tıklayın.
1 yagmur ♕ yagmur ♕

haklısın böyle düşünen ve ayıran çok fazla insan var ..
:))

2 2 ka_ra ka_ra

film zaten bir baş yapıttr bu filme hiç kmse kötü diyemz .)

develi03
1 1 develi03

başyapıt denince akla bu film gelmeli...al pacino sinema tarihinin en karizmatik karakterlerinden birini oynamış....izlemeyen ben film izledim demesin...

davetsiz
1 davetsiz

efsane! süper bi film...izlemezseniz bi yerlerde bi eksiklik mutlaka kalacaktır

deerhunter
1 deerhunter

Sinemanın mihenk taşlarından en iyisi,bir başyapıt,,Sony rolüne önce Robert De Niro düşünülmüş,hata prova çekimleri bile yapılmış,fakat De Niro o sırada Bertolucci ile Novacento filmini çektiklerinden dolayı ,James Caan Sony rolünü kapmış,çokda iyi olmuş..BABA şüphesiz en iyi film

talha akts
talha akts

ben filmi ilk defa seyrettim 2. sini çok merak ediyorum seyretcem tabiki : )
al pacino (michael) baya havalanmaya başladı bakalım neler olacak : )

maybe-future
maybe-future

böyle bir film çekilebilirm bidaha bilmiyorum. ama bu seri herkesin ölmeden önce izlemesi gereken bir film..

louiscyphre
louiscyphre

Ancak her zaman kafama takılan bir soru var cevabını bulamadığım,,Corleone Ailesinin Sollozoyu öldürememesinin tek sebebi Sollozunun nerede saklandığı ve Michael ile yapılacak buluşmanın nerede olacağını bilememek ise...buluşmanın yeri öğrenildikten sonra, Corleone ailesi böyle riskli bir işi neden hala acemi Michaele yaptırdı,,demek istediğim Michael lavaboya gitmişken,Corleone ailesinin askerleri bir anda orayı basıp Sollozoyu ve gerekirse Mc Clusky,i öldürebilirdi,,neticede bu askerler dışarıda Michaeli bekliyordu,, Yönetmenin amacı tabiki Michael karakterini dahada güçlendirip merkez karakter yapmak ve ''Oğul Babanın intikamını kendi elleriyle aldı'' senaryosuyla dram boyutunu arttırmak,,işin aslı Michael , Sollozonun Babasını vurmasını ve Mc Clusky,ninde Michaelin çenesini kırmasını,kendine gurur meselesi yaptı ve bu işi kendi elleriyle bitirmek istedi,,işte burası daha bir iyi vurgulanmalıydı,,,,evet Baba filmi tüm zamanların en iyi filmleri listesine ilk beşlerden girmeyi sonuna kadar hakediyor,,arşivinizde yoksa kaybınız büyük.

louiscyphre
1 louiscyphre

abartmadan söylüyorum ,bu filmi ilk 25 sene önce seyrettim,o günden bu yana en az 100 kere seyretmişimdir,ve her seferinde bu film bana kendisini seyrettirmek için red edemeyeceğim bir teklif yapmıştır.

szpilman
1 szpilman

harbi en baba film filmi izlerken hayranlıktan ağzım açık kaldı:)mükemmel bir klasik aynı zamanda al paçinoyu burda ilk defa bu kadar beğendim herkes oyunculuğuyla arz-ı endam etmiş

gokhansuse
1 gokhansuse

francis ford coppola, 1972’de mario puzo’nun aynı adlı eserini filme çekerken, sinema tarihinin en iyi filmlerinden birini yaptığının farkında mıydı, bilinmez ama baba serisinin aradan geçen onca yıla rağmen güzelliğini koruduğu bir gerçek.
tıpkı bir bebek gibi… =)

tanerztrk
tanerztrk

1974'te ben belki portakalda vitamin bile değilidm ama bu adamlar böyle bir film, şaheser yapmışlar.Filmin üzerinden yıllar geçmesine rahmen benim şuanda 3. izlemem.Sıkılınca 1 yılda 1 yeniden izliyorum.Çok iyi.Dalının en iyisi.Yıllar eskitemez..

speaklord
speaklord

gerçekten harika bir film daha iyysi olamazdı herhalde müziği bile bir efsane daha ne olsun

karaver
karaver

Gerçekten mafya ile ilgili yapılmış en iyi film.Ancak 9.1 puan bana biraz abartılı gelio.

onurerdo
onurerdo

hayatımın filmi.."ona reddedemeyeceği bir teklif yapacağım" ve "-canım daha fazla şarap içmek istiyor.. -herneyse zaten içiyorum" cümleleri söylendiğinde tüylerimi diken diken eden aynı zamanda mütişin ötesinde müzikleri olan film..

  • toplam: 95 yorum
ÖNERİLER