Amelie / Le Fabuleux Destin d'Amelie Pulain (2001)

(2001)

8.4 / 10
442 kişi puan vermiş

Komedi | Romantik | 122 dakika

Vizyon tarihi: 23 Kasım 2001IMDB Puanı: 8.60

Dil: Fransızca

Yapım: 2001 | Almanya | Fransa

Yönetmen: Jean-Pierre Jeunet

Senaryo: Guillaume Laurant (+2)

Başroller: Audrey Tautou, Mathieu Kassovitz, Lorella Cravotta

Amelie Paris'te, kendine özgü bir dünyada yaşamaktadır. Annesinin ani ölümü, babasının soğuk tavırları ve yaşadığı travmalar sonucu küçük şeylerden haz almaya başlar: Kek pişirmek, elini pirinç kavanozuna sokmak, o anda tüm şehirde kaç kişinin orgazm olduğunu düşünmek gibi... Montmarte'da bir daire kiralar. Hostes komşusu Philomene uçuşa gittiğinde, onun kedisine bakar. Hassas kemikli komşusu Dufayel'i suçluluk duyarak gözetler. Les Deux Mulins isimli kafeteryada garson olarak çalışır. Kafeteryanın sahibi Suzanne geçmişteki sirk günlerini düşünmekte, Amelie'nin iş arkadaşı Gina da kıskanç eski erkek arkadaşı Joseph'i başından atmaya çalışmaktadır. Amelie'nin yaşamı mutlu görünse de, monotondur.

MEDYA (18)
KADRO
tüm kadroyu göster
YORUM YAZ
YORUMLAR (101)
en beğenilen 3 yorum gösteriliyor, tüm yorumları okumak için tıklayın.
filmdefilm
2 filmdefilm

kendini mutluluktan soyutlayan fakat amaci mutluluğu yaşatmak olan bir kadının imgeler ve ayrıntılarla bezeli pembe pamuk şekeri tadında bir film...diğer insanları da düşünmeye başladığımızda gelir güzel şeyler başımıza...detayları ve hayatın kendisini işte o zaman yakalarız...bir ressamın,bir sebzecinin,takıntılı bir aşığın,bir hastalık hastasının dünyasına bakabilmek...ressamın diğer çizdiği insanlara benzemedigi için yıllardır üzerinde çalıstığı aykırı karakteri , amelie'nin verdigi ve içinde bir bisiklet yarışında bir sürü bisiklet arasında koşan atın görüntüleri olan kaset sayesinde kabullendiği sahnesi güzeldir..''parmak göğü gösterirken , sadece aptallar parmağa bakar'' ''senin kemiklerin camdan değil, hayat seni yine de kırabilir''

archcoder
1 archcoder

Güzel bir fransız filmi..İnsanların hayatlarına onlar fark etmeden küçük dokunuşlarda bulunarak onların daha mutlu olmasını isterken, kendini gizemli biraz da platonikvari bir aşkın içerisinde bulur.Farklı anlatımıyla izlenebilir ender yapımlardan bir tanesi.Farklılık arayanlara tavsiye ederim. Ayrıca Audrey Tautou'ya hayran olmamak elde değil..

yagmur ♕
1 yagmur ♕

iyiylik meleğiiii :)

FACEBOOK ÖNERİLERİ