Ahmet Uluçay

Ahmet Uluçay
1.0 / 10
1 kişi puan vermiş

Yaş:55 (öldüğü yaş)

Doğum tarihi: 02 Aralık 1954

Doğum yeri:Taşvanlı, Tepecik

Ölüm tarihi:30 Kasım 2009

Ölüm yeri:İstanbul

1954 yılında Kütahya'da doğdu. Sinemayla 1960 yılında, ilkokul sıralarındayken köye gelen bir seyyar sinemacı sayesinde tanıştı. 12 yaşındayken arkadaşı İsmail Mutlu ile sinema makinesi yapmak için yola koyuldu. 3 yıl uğraşarak “Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak” filminde de anlattığı gibi bir ahırda köylülerine film göstermeye başladı.

Köyde tavukçulukla uğraşan arkadaşı İsmail Mutlu ve maden işçisi arkadaşı Şerif Akarsu ile ''Tepecik Köyü Arkadaş Sinema Grubu''nu kuran Uluçay, ilk filmi ''Optik Düşler''i (1992) arkadaşlarıyla Almanya'da yaşayan bir gurbetçiden aldıkları VHS kamerayla çekti. Uluçay, ilk kez 1994 yılında 6. Ankara Uluslararası Film Festivali'ne katılarak ''Optik Düşler'' ve ''Koltuk Değneklerinden Kanat Yapmak'' isimli filmleriyle tanındı.

Yıllarca geçinmek için kamyon şoförlüğü, inşaat işçiliği, tavukçuluk gibi pek çok işte çalışan Uluçay çocukken tutulduğu sinemadan asla vazgeçmedi. Çocukluğundan esinlendiği ilk uzun metrajlı filmi ''Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak''ı çekerken geçimini sağlamak için yem fabrikasında hamallık yaptı. Uluçay bu filmiyle Türkiye'de ve yurtdışında 40'a yakın ödül aldı.

2 çocuk babası olan Uluçay, “Bozkırda Deniz Kabuğu” filminin çekimlerine 2007 yılında başladı, ancak sağlık ve maddi sorunlar nedeniyle filmi tamalayamadan Uluçay yaşama veda etti.

MEDYA (7)
FİLMOGRAFİ (5)
YORUM YAZ
YORUMLAR (2)
keanureeves
keanureeves

Anasayfada Galeriler bölümünde görünce anmadan geçmek istemedim.
Türk sinemasında izlediğim en içten film olan 'Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak' filmini bizlere armağan ettiği için bir sinemasever olarak minnettarım kendisine. Toprağı bol, mekanı Cennet olsun.

GaZoZ05
GaZoZ05

ondan çok şeyler bekliyoruz=)

FACEBOOK ÖNERİLERİ