12 Kızgın Adam / 12 Angry Men (1957) - Yorumlar

(1957)

YORUM YAZ
YORUMLAR (25)
  • toplam: 25 yorum
tizep
tizep

Zamanın şartlarında daha önce denenmemiş senaryosu ve Henry Fonda faktörü ile öne çıkan bir yapım. Tüm zamanların en iyi filmleri içerisinde ilk on filmden birisi olması boşuna değil. Sadece 3 oda mekanında çekilmesine rağmen 12 jüri üyesinin beyin fırtınaları filmin sonuna kadar izleyiciyi sürüklüyor. Henry Fonda ile beraber Lee J. Cobb filmde oyunculukları ile öne çıkan oyuncular. İzlenmesi gereken filmlerin başında geliyor.

ddnzztrrk
2 ddnzztrrk

keyifle izledim. filmdeki karakterler çok gerçekçi. etrafımıza baktığımızda karşılaştığımız tipler. kendini bağırıp çağırarak kabul ettirmeye çalışan, umursamaz olan, korkusuz olan, lider olan, mantıklı olan, sığ olan,.. olaylar karşısında alınan tutumların her türü var bu filmde

betooo34
betooo34

saçma sapan bişey sadece zaman kaybı

aysnnihan
3 aysnnihan

tek mekan olması ve siyah beyaz bir film olması beni hiç sıkmadı gerçekten acaba sonuç ne olacak diye merakla heyecanla izlenilebilecek bir film.Konu Önyargıların kırılması ve bir inanca körü körüne bağlı olup gerçekleri gözardı etme çok iyi anlatılıyor

lowenbrau
2 1 lowenbrau

Keşke daha önce izlemiş olsaydım diye hayıflandığım bir başyapıt.Önyargıların benliğimizi ne derecede esir aldığının en güzel örneği.

Film tek bir mekan içerisinde geçmesine rağmen sıkılmak bir yana hiç bitmesin tadında oluyorsunuz izlerken.O odanın içinde sanki varız ve her an bir sandalye çekip,merhaba,ben numara 13 diye lafa girecekmişiz gibiyiz.

İşin ilginç yanı,bir kişinin 11 kişiyi bir şekilde ikna etmesini beklerken,suçlu diye oy kullananların bile kafasında soru işaretleri çıkması,topluluk psikolojisi altında bu düşüncelerini sümenaltı edebilmeleri çok daha düşündürücü.Sanırım hepimiz birer kahraman bekliyoruz,kahraman olmayı düşünen yok.

arthorius
arthorius

Filmin siyah beyaz olması, küçücük bir odada geçmesi ve 12 tane sıcaktan bunalmış adam..
Sıkıcı gibi dursada izleyeni içine çekiyor ve akıp gidiyor. Yüksek bütçeli filmlerin bir çoğuna fark atar. Gerçek bir sinema seyircisinin izlemeden ölmemesi gerektiğini düşündüğüm film.

lifeisbeautiful
lifeisbeautiful

siyah beyaz,1957 ve tek mekan !! fakat hiçte düşünüldüğü gibi değil..sonuna kadar sıkılmadan izledim..10/7,2

filmdefilm
filmdefilm

önyargının insan bilincini nasıl körelttiğini başarı oyunculuklarla beraber çok güzel işlemiş orjinal bi film

Metın
Metın

Sidney Lumet'in ilk fimli tek mekan kullanımı gibi tehlikeli bir işin altından yara almadan kurtuluyor.Konusu,karakterlerin patlama noktaları.Verdiği mesajları ile gerçekten çok iyi bir film.

karaver
karaver

Bütün film ilk 1 dakikası hariç bir odada geçioyor.Ancak bir saniye bile filmden kopmuyosunuz.Önyargıların kırılması üzerine muhteşem bir başyapıt.Siyah beyaz filmlere önyargıyla yaklaşanların kesinlikle izlemeleri gerek.

alplologaner
alplologaner

Önyargılardan kurtulmadan yaptığımız işte hiçbir sonuca varamayacağımızı etkileyici bir üslupla anlatıyor. Evrensel bir sorunu eleştiriyor. Kesinlikle tavsiye ederim ama filmi izlemeden önce önyargılarınızdan kurtulmanızı öneririm.

ustanın duası
ustanın duası

sinema tarihinin en iyi filmlerinden biri. gelmiş geçmiş en iyi tek mekan filmi

kadirce
2 kadirce

Tek mekan filmleri sıkıcı mıdır?!! Evet çoğu zaman öyledir çünkü anlatılan olay birden fazla yer göstermesi gerekirken tek mekana sığdırılmıştır ve sıkar. Ama 12 Angry Men öyle derinlemesine bir incelikle yapılmıştır ki, yerinizden kalkıp sizin de bir şeyler demenizi bekliyor gibidir.. Karakterler titizlikle seçilmiş, oyunculuklar belirlenen karakter çizgisinin dışına çıkmamış ve bazılarının çoğunluğa uymasına ya da uzaktan doğru gibi gözüken şeylerin doğru olmayabileceğine de mükemmel bir kurguyla değinmiştir.. Kesinlikle başyapıt bir filmdir..

cybilla
cybilla

Sidney Lumet'in ilk filmi olan 12 kızgın adam ,tek bir mekanda seyirciyi 96 dakika ekranda tutarak mükemmel bir iş yapmış.18 yaşındaki bir gencin ölümü yada yaşaması için verecekleri kararı size de sorgulatan bir film.siyah beyaz filmi izlemeyi sevenlere tavsiye edilir.zeka dolu bir film.iyi seyirler.

zincifre
zincifre

sıkı bir tek mekan filmi, oyuncuların performansı, hikayenin işleniş şekli ve izlediği yol bunda büyük pay sahibi. 8 numaralı jüri üyesi (Henry Fonda) sokrates'in kullandığı ironi yöntemini kullanarak karşısındakine konuyla ilgili birşey bilmediğini söylüyor, onun düşüncelerini söylemesini sağlıyor ve bu düşüncelerin yanlışlığını göstererek doğru bildiği şeylerin yanlışlığını ortaya çıkararak aslında hiçbirşey bilmediğini ortaya koyuyor. tek tek bütün deliller bu şekilde çürütülüyor. ayrıca son jüri üyesinin oğlu ile yaşadığı sorunların olaya mükemmle şekilde yansıtılması, adamın kurduğu özdeşim çok güzel bir şekilde aktarılmış. bize çok açık bir şekilkde doğru görünen şeylerin biraz düşününce öyle olmadığını gösteren harika bir film.

ppcan
ppcan

sadece tek bir odada gecen ve oldukça basit bir konusu olan bir filmin bu kadar etkileyici olduğunu ilk defa gördüm sanırım..çok sağlam bir film..

msadik
msadik

bir film bu ancak bu kadar güzel olabilir. liderlik konusunu araştırırken bu filmi anlatıma almıştım. bir adamın diğer jüri üyelerinin görüşlerini değiştirmesi, ve bunuda güzel bir liderlikle yapması hikayeyi güzel kılıyor.

sophomore
sophomore

siyah beyaz olması önyargısına kapılmadım değil aslında ilk başta.ama sonrasında gördümki önyargımı kesinlkle kırmam gerekiyormuş.zaten filmde bunu anlatıyor ya.kesnlikle izlenmesi gereken bir film olması gerektiğini düşünüyorum.

ceyyhun
ceyyhun

eğer hayatım boyunca tek bir siyah beyaz film seyretmek zorunda bırakılsaydım kesinlikle 12 kızgın adam ı seçerdim. tüm zamanların en iyi filmlerinden bir tanesi, kendisini gerçekten bir sinema delisi olarak nitelendiren herkesin izlemesi gereken bir film, tamamıyla bir şaheser. bu özelliklerinin temelinde olağanüstü bir senaryo ve aynı derecede yüksek seviyeli bir toplu performans bulunmakta. bir adamın, bağnazlık, saf nefret ve cehalete başkaldırışının destansı anlatılışı, filmin yanlızca küçük bir alanda çekilmiş olması insanın aklına "çok ta zor olmasa bu filmi yönetmek" önyargısını getiriyor ama harika senaryo ve oyunculuk ile sidney lumet, ne kadar ustaca ir iş yaptığını kanıtlıyor. oyuncular arası dialoglar çok gerçekçi ve keskin, özellikle henry fonda ve lee j.cobb un oyunculuğu ile birlikte daha da üst seviyelere geliyor. aradan yarım asır geçmiş olmasına karşın şarap tadında, yıllar geçtikçe değerine değer katan, olağanüstü bir film

Damali
Damali

Bence çok iyi bir film. Böyle filmler zor bulunur. Şimdiye kadar çekilmiş en iyi 16. film olduğunu söylemek isterim..

  • toplam: 25 yorum
ÖNERİLER